3 °C

Nissan-Renault ittifakı satışlarını artırdı

Nissan, Renault ve Mitsubishi Motors'un toplam satışları yılın ilk altı ayında 5,27 milyon adede ulaştı. İttifakın elektrikli araç satışları da genişleyerek 480 binin üzerine çıktı.

Nissan-Renault ittifakı satışlarını artırdı

Nissan, Renault ve Mitsubishi Motors’un toplam satışları 2017'nin ilk yarısında 5,27 milyon adet ile yüzde 7 artış gösterdi.

Nissan’ın özellikle X-Trail/Rogue, Sentra/Sylphy, Qashqai ve Altima/Teana gibi modellerinin satışlarında büyüme yaşandı.

Şirketlerin toplam elektrikli araç satışları da önemli oranda artarak 481.151 adede ulaştı. Bu dönemde Nissan LEAF, Avrupa'nın en çok satan elektrikli araçlarından biri oldu.

Nissan-Renault İttifakı Başkanı ve CEO'su Carlos Ghosn, "İttifak 2017 yılının ilk yarısında 5.268.079 adetlik bir satış hacmine ulaşarak rekora imza attı. Üye şirketlerimiz için sinerji yaratmaya, küresel pazardaki varlıklarımızdan yararlanmaya ve bunun sonucunda da son derece kapsamlı ve teknolojik bir ürün gamı ve devrim yaratan elektrikli araç modelleri sunmaya devam edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan Nissan Motor Co, söz konusu altı aylık süreçte yüzde 5,6 artışla 2 milyon 894 bin 488 araç ve kamyon sattı. Şirket Japonya’da yüzde 22,9 ve Avrupa'da da yüzde 5,7 büyüme gösterdi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.