Yeni Megane Sedan, segmentinde ses getirecek

Türkiye'de üretilen ve dünyaya ihraç edilen yeni Megane Sedan, Fluence'den aldığı bayrağı bir adım ileriye taşıyacak özellikler taşıyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Selçuk ALTUN

Türkiye’deki en çok tercih edilen otomobiller, segment olarak C sedanlar.

Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin (ODD) 2016 yılı verilerine göre; otomobil pazarı segmentinin yüzde 82’sini vergi oranları düşük olan A, B ve C segmentlerinde yer alan araçlar oluşturdu. Segmentlere göre değerlendirildiğinde, en yüksek satış adetine yüzde 50 pay (377 bin 549 adet) alan C segmenti ulaştı. Kasa tiplerine göre değerlendirildiğinde ise en çok tercih edilen gövde tipi sedan otomobiller (yüzde 48 pay, 362 bin 292 adet) oldu.

Bu arada toplam otomobil pazarı 2016 yılını bir önceki yıla göre yüzde 4,32 artışla 756 bin 938 adete ulaşarak tamamladı.

Rakamlar böyle olunca C sedan segmenti hiç kuşkusuz tüm markalar için en önemli rekabet alanı olarak öne çıkıyor.

Bu segmentte uzun yıllardır Fluence ile önemli başarılar elde eden ve ciddi satış adetlerine ulaşan Renault, Megane Sedan’a yeniden hayat verdi. Yeni Megane Sedan, Fluence modelinin yerini aldı.

Yeni Renault Megane Sedan Bursa'da üretiliyor, yani bizden biri. Renault Grubu üretim platformları içinde, M1 segmentinde sedan kasa üretiminden sorumlu fabrika olan Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, yeni Megane Sedan’ı dünyada üreten tek fabrika ve burada ürettiği araçları tüm dünyaya ihraç ediyor.

Üst segment izlenimi veriyor

Geçtiğimiz günlerde test etme fırsatı bulduğum yeni Megane Sedan, ilk bakışta Renault'un değişen tasarım anlayışını gösteriyor. Bilindiği üzere, Renault tasarım dilini değiştirdi. Şirket, yeni modellerinde dinamik tasarımla farklı bir anlayışla araçlarını dizayn etmeye başladı. Renault'un ilk kez Clio ile emareleri görülen ve Talisman ile tam olarak kendisini gösteren, Megane HB ile devam eden yeni tasarım anlayışı, yeni Megane Sedan'da da net olarak kendisini gösteriyor.

Otomobilin tasarım olarak albenisinin yüksek olduğunu söylemek lazım. Talisman'ın tasarımından izler taşıyan yeni Megane Sedan, bu benzerlik sayesinde bir üst sınıf imajı veriyor.

İlk bakışta geniş ve kaslı yapısıyla ve büyük Renault logosuyla dikkat çeken otomobil, Espace ve Talisman modellerinin de geliştirildiği CMF C/D platformunda hayat bulmuş. Ön kısımda büyük farlar dikkat çekerken arkada bagaj kapağına uzanan stoplar görünürlülüğü artırıp sportif tasarıma hizmet ediyor. Ayrıca büyük çamurluklar araca sportif katkı sağlamış. Buna ek olarak yeni Megane Sedan'da kromla vurgulanan hatlar sağlam ve dinamik hissiyatını artırmış.

Aracın dışında dikkat çeken ve tasarımda önemli bir yer tutan bir diğer nokta ise farlar. Önden bakıldığında krom ızgaranın her iki yanında yer alan Pure Vision Full LED ön farlar, 3D Edge Dizayn C şeklinde LED gündüz sürüş farları ile daha da dikkat çekici hale geliyor.

Bu arada yeni Megane Sedan'da 17 inçlik jantlar yer alıyor.

İçi geniş ve işlevsel

Otomobilin iç tasarımı da çok kaliteli bir atmosfere sahip. Araca bindiğiniz zaman ilk olarak TFT renkli gösterge ekranı, renkli Head Up Display ekranı, geniş 8,7 inç dikey dokunmatik ekranı dikkat çekiyor.

Buna ek olarak direksiyon, hemen her şeyi kontrol edecek kadar tuşlarla donatılmış.

Aracın 4.6 metrelik boyu, 2.711 mm dingil mesafesi, 1.814 mm genişliği, 1.443 mm yüksekliği bulunuyor. Bu sayede içerisi oldukça geniş alan sunuyor. Gerek önde gerekse arkadaki baş ve diz mesafesi başarılı.

Elektrikli açılır panoramik cam tavanıyla daha aydınlık ve ferah bir hissiyat veren otomobil, kişiselleştirilebilir ortam ışıklandırması orta konsolu ve kapı panellerini ortaya çıkararak sürücünün ruh haline uygun atmosferi yaratıyor.

Diğer taraftan, yeni Megane Sedan'ın 503 litrelik bagaj kapasitesi bulunuyor. Yani, sınıfının en geniş alanlarından birini sunuyor.

Güvenlikte teknoloji üst seviyede kullanılmış

Araçta güvenlik konusunda teknolojinin nimetlerinden faydalanılmış. Megane Sedan’ı kullanmaya başladığınız andan itibaren önden-arkadan, sağdan-soldan sensörlerle donatılmış olduğunuzu anında anlıyorsunuz. Araç, seyir halinde veya park ederken çok fazla yaklaştığınızda sizi sesli sinyallerle uyarıyor.

Aracın güvenlik konusunda ençok dikkat çeken unsurlarının başında şerit takip sistemi ve Head-up display geliyor. Sinyal vermeden beklenmedik biçimde şerit değiştirdiğinizde ön panel ve Head-up display’de uyarı çıkıyor. Adaptif Cruise Control Sistemi sayesinde ise öndeki araçla takip mesafesini düzenlemek ve hız sınırlamalarına uymak için hızı otomatik biçimde ayarlamak mümkün. Aktif Acil Fren Destek Sistemi ise acil bir durumda frenleme yapmak gerektiğinde devreye giriyor ve durma mesafesini azaltmak amacıyla ABS/ESC sistemini tamamlıyor. Diğer taraftan, Eller Serbest Park Sistemi ile uygun boşluğu ölçerek yapılacak manevrayı tanımlayan araç, park etmekte sorun yaşayanlara yardımcı oluyor.

Bunun dışında araçta standart gelen veya çeşitli donanım seviyelerine göre sunulan güvenlik unsurları şunlar;
Anti Blokaj Fren Sistemi (ABS), Elektronik Denge Programı (ESC), Elektronik Patinaj Önleme Sistemi, Acil Fren Destek Sistemi (AFU), Sürücü ve yolcu hava yastıkları, Yan hava yastıkları, Perde hava yastıkları, Çocuk koltuğu sabitleyici (ISOFIX), Hız ayar ve sınırlayıcı (Cruise Control), Adaptif Cruise Control, Yokuşta kalkış destek sistemi (Hill Holder), Arka park sensörü Görüş Paketi, Geri görüş kamerası, Yorgunluk tespit sistemi, Eller serbest park sistemi, Güvenli mesafe uyarı sistemi, Ön sis farları, 6 LED Gündüz Farları, Pure Vision Full LED ön farlar, Otomatik Uzun/Kısa Farlar, Aktif Acil Fren Destek Sistemi, 360 park destek sistemi, Kör Nokta Uyarı Sistemi, Şerit Takip Sistemi.

6 motor seçeneği bulunuyor

Yeni Renault Megane Sedan 2017 modelinde 4'ü dizel, 2'si benzinli olmak üzere toplam 6 motor, 9 renk, 3 donanım (Joy, Touch, İcon) ve 4 şanzıman seçeneği sunuluyor.

Motorlar 1.6 16V SCe 115 HP ve 1.2 TCe 130 HP benzinli; 1.5 dCi 90 HP, 1.5 dCi 110 HP ve 1.6 dCi 130 HP ve 1.5 dCi EDC 110 bg dizel olarak sıralanıyor. 1.6 litrelik benzinli motorda 5 ileri manuel şanzıman, 1.2 TCe benzinli motorda 6 ileri manuel ve 7 ileri EDC şanzıman, 1.5 dCi 90 HP dizel motorda 6 ileri manuel şanzıman, 1.5 dCi 110 HP dizel motorda 6 ileri manuel ve 6 ileri EDC şanzıman, 1.6 dCi dizel motorda ise 6 ileri manuel şanzıman bulunuyor.

Yakıt tüketimi konusunda ise söyleyecek fazla bir şey yok. Bu konuda kendisini ispat etmiş bir markadan bahsediyoruz.

Fiyat aralığı geniş

Yeni Renault Megane Sedan fiyatları 65.200 TL ile 108.550 TL arasında değişiyor. Joy, Touch ve Icon donanım seçenekleri sunulan araçta, ek opsiyonlar fiyatlarda farklılıklara neden oluyor.

Son söz

Yerli bir otomobil olan yeni Megane Sedan; yeni tasarımı, teknolojisi, boyutları, yakıt tüketimi, motor seçenekleri, otomatik - manuel vites seçenekleri ve fiyat skalası ile yerini aldığı Fluence gibi segmentinde sürükleyici bir araç olmakta zorluk yaşamayacaktır.

Etiketler