8 kişiden 7’si seyahate sigortasız çıkıyor

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) verilerine göre 2014 yılında seyahat sigortaları branşında prim üretimi yüzde 19’luk bir büyüme ile 61.9 milyon TL oldu

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Tatil ayları hızla yaklaşıyor. Tatil birçoğumuz için bir yıllık bir çalışmanın ardından dinlenme, yenilenme, yeni yerler görme vb. gibi birçok etkinliği içinde barındırıyor. Söz konusu etkinlikleri huzurlu bir şekilde geçirmenin vazgeçilmezi ise hayatımıza son yıllarda hızla kazandırmaya başladığımız ama daha gidilicek çok yolun olduğu sigorta. 

Tatilin iyi geçmesi olabilecek riskleri güvenceye almaktan geçiyor. Özellikle son yıllarda artan yurtdışı seyahatlerinde sağlık sigortası önemli ve zorunlu bir ihtiyaç olarak dikkat çekerken, aynı şekilde yurtiçi tatillerde de sigorta zorunlu olmasa da her geçen gün hızla yaygınlaşıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre; 2014 yılında yurtdışına çıkan Türk vatandaşlarının sayısı 2013 yılına göre %4,4 oranında artarak 8 milyon 363 bin 966 kişiye ulaştı. Bu sayı 2013 yılında ise 8 milyon 11 bin 654 kişi olarak gerçekleşmişti. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre; Türk vatandaşlarının en önemli yurtdışına çıkış nedenini “gezi, eğlence, sportif ve kültürel faaliyet” amaçlı çıkışlar oluşturdu. Buna göre, yurtdışına çıkan 8 milyon 363 bin 966 kişinin yaklaşık yüzde 38,1’i gezi amaçlı olarak yurtdışına çıkarken iş amaçlı seyahatlerin payı yaklaşık yüzde 26,9 oldu. Türkiye Sigorta Birliği (TSB) verilerine göre ise seyahat sağlık sigortaları branşında prim büyümesi her yıl büyümeye devam ediyor. 2014 yılında söz konusu branşta yüzde 19'luk bir büyüme ile 61.9 milyon TL prim üretilirken, bu yılın ilk iki ayında ise hem kış şartlarının çetin geçmesi hem de ekonomide yaşanan dalgalı seyrin etkisi ile seyahat planlarının ötelenmesiyle yüzde 20’ye yakın bir prim üretim düşüşü yaşandı. Piyasa oyuncuları söz konusu düşüşün dönemsel bir etki olduğunu belirtirken, yaz tatillerinin başlamasıyla söz konusu branşta son yıllarda yaşanan büyümelerin yine yakalanabileceğini söylüyorlar. 

Gidecek çok yol var 

Sektör temsilcileri son 5 yıl itibariyle seyahat sigortaları satışlarında artan bir grafik sergilendiğinin altını çizerken, yurtdışına çıkan kişilerin bilinçlenmesi ile birlikte konsoloslukların da bu ürünü zorunlu hale getirmesi neticesinde ürün satışlarının her sene bir önceki seneye göre artış gösterdiğini ve gelişimin de bu yönde devam edeceğini öngörüyorlar. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) verilerine göre, seyahat sigortası yaptıran sigortalı sayısı 2012’de 804 bin 640, 2013’te 947 bin 426, 2014’te ise 1 milyon 277 bin 193 olarak gerçekleşti. Sektör temsilcileri bu göstergeler altında her geçen gün artan sayıya rağmen henüz seyahate çıkan her 8’kişiden 1’inin sigorta yaptırdığını ve daha gidilecek çok yol olduğunun da altını çizmeden geçmiyorlar.

Seyahate çıkarken bunlara dikkat edin!

• Eğer paket tur satın alıyorsanız acentenin acente belge numarasını ve acente unvanını mutlaka sorun. • Tur satın alırken zorunlu sigorta kapsamındaki iptal ve iade şartlarını içeren genel şartları dikkatli bir şekilde inceleyin. Hangi durumları kapsıyor, süreleri nedir, hangi durumlarda iptal ve iade hakkınız doğuyor, iyice anlayın. 
• Eğer satın aldığınız tur seyahat sağlık sigortasını da kapsıyorsa hangi koşullarda teminat sunduğunu araştırın. Sigortanızın sağlık kapsamını, muafiyetini ve teminatlarını sorun. 
• Tur şirketi dışından sigorta yaptıracaksanız satın alacağınız poliçenin özellikle sağlık, yardım ve destek hizmetlerini inceleyin. 
• Sigorta yaptırırken kapsamlı bir poliçe alın.Sigortanızın 24 saat acil yardım ve hizmet sunmasına özen gösterin.

3 günlük tatile 15 TL prim

Seyahat sigortası ile seyahat süresince kendinizi 15 ayrı riske karşı güvence altına alabiliyorsunuz. Hastalanmanız durumunda yurtiçinde 1.000 euro, yurtdışında ise 30.000 euroya kadar tedavi masrafl arınız karşılanırken, primler kalış süresine göre değişiyor. Örneğin İstanbul’dan Antalya’ya yapacağınız 3 günlük bir yolculuk için 15 TL, seyahat süresi 15 güne çıkarsa 37 TL’lik bir ücret alınırken, yurtdışında ise yine 3 günlük İstanbul-Paris seyahati için 19 TL, 15 gün içinse 26 TL seyahat sigortası primi ödeniyor.

Etiketler