11 °C

Bakan Tüfenkci'den 'et fiyatı' açıklaması

Et fiyatlarının 50 liranın üzerine çıkacağı iddiaları hakkında konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bu noktada gerekli çalışmaları yaptığını söyledi.

Bakan Tüfenkci'den 'et fiyatı' açıklaması

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Türkiye'de üretilen etin iç talebi yeterince karşılamadığı ve fiyatların 50 liranın üzerine çıkacağı iddiaları ile ilgili, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bu konuda adımlar attığını söyledi.

Canlı hayvanda gümrük vergilerinin sıfırlandığını anımsatan Bakan Tüfenkci, ayrıca Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, Et Balık Kurumu vasıtasıyla et ve canlı hayvan ithalatı yaptığına dikkati çekerek, "Ben bu tür spekülasyonlara inanmıyorum. Buna güvenerek hareket edenlerin de zarar edeceğine inanıyorum. Özellikle et girişlerinin hızlanmasıyla beraber, daha doğrusu Et Balık Kurumunun ithalatının bu anlamıyla hızlanmasıyla beraber bunun gerçekleşmeyeceğini şimdiden söyleyebiliriz. Zaten biz kontrol ediyoruz piyasaları" diye konuştu.

İthalatın sürekli hale gelmemesi için çalışmalar yapılıyor

Bakan Tüfenkci, bu anlamda ithalatın da sürekli hale getirilmemesi ve üretimin artırılması gerektiğini vurgulayarak, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bu noktada gerekli çalışmaları yaptığını, yem fiyatlarının kontrol altına alınarak aşağı çekilmesiyle birlikte bu konudaki spekülasyonların sonlanacağına inandığının altını çizdi.

"Domateste pazar sorunu yok"

Domatesin bir sembol olduğunu belirten Bakan Tüfenkci, Türkiye'nin ihracat payına bakıldığında domatesin çok bir anlamı olmadığını dile getirerek, Rusya ile ilişkilerin normalleştiğini ve bu ülkeyle ticarette hedeflerinin olduğunu vurguladı.

"Biz domatesimizin pazar sorunu olmadığını düşünüyoruz" diyen Bakan Tüfenkci, "Hem iç piyasadaki, hem de dış piyasadaki talepleri karşılayabilecek üretimimiz var. Rusya'nın domatesimize olan ilgisini de biliyoruz. Bunun zaman içerisinde normale döneceğine inanıyoruz" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Özlü: O maddeyi çıkarırızÖzlü: O maddeyi çıkarırız

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.