12 °C

Bilinçli tarımla yıllık ihracat katlanır

Bilinçli tarımla yıllık ihracat katlanır

ANKARA - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye'nin tam anlamıyla bir meyve-sebze cenneti olduğunu belirterek, "Üretici maliyetleri düşürülür, destek ve teşvikler artırılır, uygun rekabet koşulları sağlanır ve bilinçli tarım yapılırsa şu anda 6,6 milyar doları aşan yıllık ihracat, rahatlıkla üçe-dörde katlanır" ifadesini kullandı. 

Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, 2000 yılı dahil 2013 yılı ağustos ayına kadar geçen sürede tarımdaki toplam ihracatın 148,1 milyar dolara, bitkisel ürünlerdeki toplam ihracatın da 111,4 milyar dolara ulaştığını kaydetti. 

 Türkiye'nin yaş sebze ve meyve üretiminden aldığı yüzde 2,4 payla dünyanın önde gelen üreticileri arasında yer aldığına dikkati çeken Bayraktar, geçen yıl 6,6 milyar doların üzerinde yaş meyve ve sebze, kuru meyve, fındık ve mamulleri ihracatı gerçekleştirildiği bilgisini verdi. 

"İhracat katlanabilir"

Türkiye'nin tam anlamıyla bir meyve-sebze cenneti olduğunu belirten Bayraktar, şu değerlendirmelerde bulundu: 

"Üretici maliyetleri düşürülür, destek ve teşvikler artırılır, uygun rekabet koşulları sağlanır ve bilinçli tarım yapılırsa şu anda 6,6 milyar doları aşan yıllık ihracat, rahatlıkla üçe-dörde katlanır. Brezilya, çoğunluğu portakal suyu olmak üzere sadece meyve suyu ihracatından 2010 yılı verilerine göre, 2,3 milyar dolara yakın döviz kazanmaktadır. Türkiye, neden kazanamasın. Türkiye'nin potansiyeli fevkalade yüksek, pazarlara da Brezilya'dan daha yakın."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.