Borsa Başkanı Matlı destekleri değerlendirdi

Bursa Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı; yeni açıklanan kredi paketi ile sera yatırımlarının desteklenmesi, seralarda sebze üretiminin ve verimliliğinin artırılmasının hedeflendiğini belirtti.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

BURSA (DÜNYA) - Bursa Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı, yaş sebze meyve fiyatlarındaki artışın önlenmesi ve fiyat istikrarının sağlanması amacıyla seracılık yatırımlarının yeni bir kredi paketi ile desteklenmesini değerlendirdi.

Matlı; yeni açıklanan kredi paketi ile sera yatırımlarının desteklenmesi, seralarda sebze üretiminin ve verimliliğinin artırılmasının hedeflendiğini belirtti.

Türkiye örtü altı yetiştiricilik dendiğinde ilk akla gelen şehirlerin Antalya, Mersin ve Adana olduğunu söyleyen Matlı, bugün örtü altı yetiştiriciliğinde bu üç ilin toplam üretimin yüzde 75’ini tek başına karşıladığını vurguladı. Türkiye’de yıllık 7,8 milyon ton üretim yapıldığını, Bursa’da ise bin 72 dekar alanda örtü altı tarım uygulandığını ve bu konuda daha etkin olunması gerektiğinin altını çizdi.

Tarım ve Orman Bakanlığı verilerine göre; Türkiye’de 752 bin dekar sera alanı olduğuna vurgu yapan Matlı; “Bu alanların 86 bin dekarı cam sera, 355 bin dekarı plastik sera, 120 bin dekarı yüksek tünel, 191 bin dekarı alçak tünel ve sadece 13 bin dekarlık yani yaklaşık yüzde 2’lik bir alanda modern seracılık yapılıyor. Modern seralar üretiminin yüzde 70’ini ihraç ediyor. Avrupa’da ihracatta son sırada ve en düşük fiyatla ürün satan ülke Türkiye. Bu veriler seracılıkta önemli fırsatlar olduğunu gösteriyor” dedi.

BTB Başkanı Matlı, seralarda üretilen ürün miktarının açıkta üretilenden daha fazla olduğunu, muz yetiştiriciliğinde toplam üretimin yüzde 75’inin, salatalıkta yüzde 60’nın, sivri biberde yüzde 42’sinin, sofralık domateste yüzde 45’inin, patlıcanda ise yüzde 32’sinin seralarda üretildiğine dikkat çekti.

Ülkemiz şartlarında ısıtma giderlerinin sera karlılığını etkileyen en önemli unsurlardan biri olduğunu söyleyen Matlı; “Seracılık işletmelerinde ısıtma giderleri, yetiştirme mevsimi, bölge ve ürün tipine bağlı olarak değişmekle birlikte, toplam maliyetin yaklaşık yüzde 25-40'ını oluşturmaktadır. 1 dekar modern seranın kurulum maliyeti ortalama 40 ile 60 bin Euro arasında değişmektedir. Elektrik enerjisi üretimi, ısınma, seracılık, endüstriyel ürün kurutması, kültür balıkçılığı gibi birçok alanda ciddi maliyet avantajı sağlayan jeotermal kaynaklar açısından zengin olan Bursa, Balıkesir, Kütahya, Afyon gibi illerimizde, var olan kaynaklarımızı daha etkin kullanabilirsek, iklim risklerini minimize edip, ihracatta ürün çeşitliliğimizi arttırabiliriz. Bu kredi paketi Türkiye Tarımı için büyük fırsat” şeklinde konuştu.

BTB Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, yaş sebze meyve fiyatlarındaki artışın önlenmesi ve fiyat istikrarının sağlanması amacıyla seracılık yatırımları için hazırlanan yeni seracılık kredi paketinin, 8 Şubat 2019 itibariyle yürürlüğe girdiğini, yatırım yapmak isteyenlerin Ziraat Bankası Şubelerine başvurması gerektiğini hatırlattı.

Etiketler