Çeltik üreticilerinin zorlu mücadelesi başladı

Düzceli pirinç üreticileri, Batı Karadeniz'in ihtiyacının büyük bölümünü karşılayan kentteki sulak arazilerde ekim yaptı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

DÜZCE - Batı Karadeniz'in pirinç ihtiyacının büyük bölümünü karşılayan Düzce'deki sulak arazilerde ekim başladı. 

Şafak vaktinde sulak alanlara giden Konuralp Mahallesi sakinleri, tenekelerdeki tohumları serperek toprakla buluşturdu. 

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Konuralp Şubesi Başkanı Fatih Bayraktar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, pirinç üretimin zahmetli ve çok zor bir iş olduğunu söyledi. 

Bayraktar, 4 ay boyunca sürekli su, çamur ve pisliğin içinde dolaştıklarını belirterek, el işçiliğinin zorunlu olduğu üretimi icra ettiklerini anlattı. 

Ekimlerin bugün başladığını kaydeden Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Bölgenin ihtiyacını karşılayan pirinci elde etmek için 4 ay boyunca çalışmalara devam edeceğiz  Bu bölgenin özelliği, toprağının ve suyunun verimli olmasıdır. Bu da çeltiğin lezzetli olmasını sağlamaktadır. Çok da değerli değil, para etmiyor yani. Bir madenci nasıl ki 40 yaşına geldiğinde emekli oluyorsa, bu suda çalışan adam da 45 yaşını bulmaz. Zamanla çiftçilerde bel ve ayak ağrıları çıkıyor. Ağrılarımızı dinlenerek ya da doktora muayene olarak gideriyoruz ama çiftçinin rahatsızlığını en güzel şekilde giderilmesi, ürününün para yapmasıdır." 

"Masa başında evrak dolduran ziraat mühendislerinin tarlalara gelmelerini istiyoruz" 

"Konuralp havzasında 2 bin 500 dönüm ekilecek arazimiz var" diyen Bayraktar, yağışların devam etmesi nedeniyle bazı sıkıntılar yaşadıklarını aktardı. 

Maliyetlerin de arttığına dikkati çeken Bayraktar, "Yetkililerden, bize balık tutmayı öğretmelerini değil, oltayı vermelerini istiyoruz. Destekleme primi vermek yerine mazot ve gübre fiyatlarını düşürsünler. Bu, bizi daha rahatlatacaktır. Ayrıca, gübre ve mazot desteği veren yetkilileri araziye bekliyoruz. Çiftçinin arazilerde eksiği çok. Ne kadar tohum, ne kadar gübre atacağını bilmeyen çiftçilerimiz var. Toprak tahlilleri hala yapılmayan yerlerimiz var. Masa başında evrak dolduran ziraat mühendislerinin tarlalara gelmelerini istiyoruz" ifadesini kullandı. 

Girdi maliyetlerinin yüksekliğinden yakınan Bayraktar, "İthal edilen ürünler belimizi büküyor. Ortam iyi ancak istediklerimizin fizibilite çalışmasını yaparsalar, söylediklerimizde haklı olduğumuzu göreceklerdir" değerlendirmesinde bulundu. 

Bu konularda ilginizi çekebilir