5 °C

Çiğ süt fiyatı 30 ay sonra artırıldı

Çiğ süt referans fiyatı 30 ay sonra 6 kuruşluk zamla 1 lira 15 kuruştan 1 lira 21 kuruşa çıkarıldı.

Çiğ süt fiyatı 30 ay sonra artırıldı

Ali Ekber YILDIRIM

Ulusal Süt Konseyi'nin çiğ süt referans fiyatını belirlemek üzere yapılan toplantısından zam kararı çıktı. Toplantıda 1 Ocak-1 Temmuz 2017 tarihleri arasında 6 ay süreyle çiğ süt referans fiyatının litre başına 1 lira 21 kuruş olmasına karar verildi. Böylece çiğ süt referans fiyatı 30 ay sonra 6 kuruşluk zamla 1 lira 15 kuruştan 1 lira 21 kuruşa çıkarıldı.

İlk kez kaliteye göre fiyat belirlendi

1 Ocak 2017-1 Temmuz 2017 tarihleri arasında 6 ay süreyle geçerli olacak çiğ süt referans fiyatı için ilk kez kalite kriterleri de belirlendi. Buna göre yüzde 3.5 yağ oranı ve yüzde 3.1 protein içerikli çiğ süt için tavsiye edilen fiyat litre başına 1 lira 21 kuruş oldu.

Üretici, sanayici ve bakanlık temsilcilerinin katıldığı toplantıda sanayicilerden bazıları fiyat artışına karşı çıkarken bazıları; "Bu zammı 9 ay önce yapacaktık. Yapmadık.Çiftçinin çok büyük tepkisi var. Fiyatı artırmamız gerekir" diyerek zammın yapılmasında etkili oldu.

Üretici temsilcileri ise çiğ süt fiyatının 1 lira 30 kuruş olmasını istedi. Tarafların birkaç kez salondan çıktığı toplantının sonunda Bakanlık temsilcilerinin de isteği doğrultusunda çiğ süt fiyatının 6 ay süreyle 1 lira 21 kuruş olması kabul edildi.

Yorumlar

  • YILMAZ KARA Ulusal Süt Konseyinin belirlemiş olduğu fiyat referans fiyat olup tavsiye edilen fiyattır. Sanayici üzerinde hiçbir etkisi ve yaptırımı yoktur. Süt fiyatları hala düşmekte olup üreticiler ineklerini kestirmektedir. Süt fiyatlarının arttığı falan da yoktur.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.