Erkenci bağları 'don' vurdu

Geçtiğimiz günlerde Manisa'da hava sıcaklıklarının eksi üçlere düşmesi nedeniyle erkenci bağlarda yüzde 50'ye varan don zararı oluştu.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Geçtiğimiz günlerde hava sıcaklıklarının sıfırın altına düşmesi nedeniyle Manisa'da erkenci bağlarda zarar oluştu.

Manisalı üzüm üreticileri bağlarını dondan korumak için ateş yaktı, fıskiye sistemini çalıştırdı. Ancak, Manisa genelindeki birçok bağ buna rağmen zarar gördü. Manisa Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kaçire, il genelinde erkenci bağlarda yüzde 50 don zararı olduğunu açıkladı.

Don tehlikesi devam ediyor

Zararın özellikle Saruhanlı bölgesinde oluştuğunu ifade eden Kaçire, "Sofralık üzümlerde Yunusemre, Şehzadeler ve Saruhanlı ilçemizde zarar var. Şu an için tehlike devam ediyor. Manisa Spil Dağı'nda kar durduğu müddetçe tehlike devam edecektir. Önümüzdeki günlerde gece sıcaklığı ve gündüz sıcaklığı arasında fark var. Şu an fıskiye sistemi çalıştırılıyor. Şehzadeler ilçesinde donsavar kurmuştuk. O da dün gece çalıştırıldı. Faydasının olacağını düşünüyoruz. Bağlarda don olayı erkenci üzümleri vurdu. Zarar olan bağlarda hasar tespit bildirimleri yapıldı, tespit çalışmaları başlayacak" dedi.

Alaşehir'de de durum aynı

Alaşehir Ziraat Odası Başkanı Necdet Türk ise, ilçede erkenci üzümlerde yüzde 10 civarında zarar olduğunu açıkladı.

Türk, "Sıcaklıklar sıfırın altında 4 dereceye kadar düştü. Şu an sultaniye üzümde çok büyük bir sıkıntı gözükmüyor. Asmalardaki gözlerde patlama olmadığından dolayı görülmez. Eğer içindeki su donduysa 15 gün sonra belli olur. Şu an erkenci üzümlerimizde yüzde 10 civarında zarar var" şeklinde konuştu.

Bu konularda ilginizi çekebilir