Et fiyatları üreticiyi tedirgin ediyor

Manisa Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Kırlıoğlu, Et ve Süt Kurumu'nun piyasaya müdahalesinin üreticilere zarar verdiğini söyledi.

DHA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Et fiyatlarında artışla birlikte Et ve Süt Kurumu'nun piyasaya müdahalesi, üreticileri tedirgin etti. Manisa Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Kırlıoğlu, müdahalelerin kasaplara değil, üreticilere zarar verdiğini söyledi.

Üreticinin maliyetine dikkat çeken Kırlıoğlu, "Maliyetler yüksek, yükselişin önüne geçilemeyeceğini düşünüyorum. Karkas ette kiloda 25 lira çok pahalı bir rakam değil. Bizim maliyetlerimiz yüksek. Hükümet mazotun yarısını destekleyecekti ama şimdi 2018'de destek verilecek diyorlar. Bizim en büyük maliyetimiz akaryakıt. Yemin yüzde 60-70'i yurtdışından dolarla geliyor. Girdi fiyatları yüksek olduğu için maliyetin düşeceğini zannetmiyorum. Bu zamana kadar yurtdışından pompalayarak işi geçiştiriyorlardı. Dolar ve euro da yüksek olduğu için önüne geçileceğini düşünmüyorum" diye konuştu.

"Vitrin fiyatı düşmüyor"

Sözlerine, "Fiyatları üreticiler düşürse bile marketlerde ve kasaplarda düşmüyor. Bu yıllarca böyle oldu" diyerek devam eden Kırlıoğlu, "Üretici 22 liraya düşürse bile önemli olan vitrin fiyatının düşmesidir. Geçmiş dönemlerde hükümetin müdahalelerinde her zaman üretici zarar gördü, üretici fiyatları düştü. Kasap fiyatları düşmedi. Yemde KDV düşürüldü, hemen yem fiyatları yükseltildi. Üreticiye bir katkısı olmadı. Maliyetler düşürülürse ve dişi hayvan kesimi azaltılırsa hayvan varlığımız artabilir ve ülkemiz et yönünden açığı kapatır" şeklinde açıklama yaptı.

Kuzu azaldı, fiyatları arttı

Piyasada kuzunun azaldığını söyleyen Kırlıoğlu, çobanların mesleği terk ettiğini dile getirerek, "Kuzumuz azaldı. Maliyetler yüksek, üretim kolay değil. Çobanlar mesleği terk ediyor. Koyun yetiştiriciliği zor bir sektör. İnsanlar sektörden çıkıyor. Güneydoğu'da da terörden dolayı yaylalarda çok fazla yetiştiricilik olmuyor" ifadelerini kullandı.

Kırloğlu, üreticinin dana etinin kilosunu 24-25 liradan sattığını kaydeden Kırlıoğlu, "Kasaplarda kuzu eti 32 lira, kuşbaşı dana 43 lira, kuzu kemikli et 43 lira, kuzu kuşbaşı kemiksiz et 58 lira, dana bonfile ise 70 liradan satılıyor" dedi.

Bu konularda ilginizi çekebilir