Fındık hasadı başladı, üreticinin beklentisi fiyat yükselişi

Resmi takvime göre, fındık üreticileri bugün ürünlerini hasat etmeye başladı. Üreticilerin morali rekolte azlığı nedeniyle bozuk.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce sahil kesimi için açıklanan hasat tarihinin ardından bugün üreticiler bahçeye girdi. Üreticiler, ürünün az olması nedeniyle buruk bir hasat dönemi yaşıyor.

Ordu'nun Perşembe ilçesindeki bahçesinde fındık toplayan üretici Havva Çanak, yaptığı açıklamada, fındık toplama sezonuna bugün itibarıyla başladıklarını söyledi.

Geçim kaynakları fındığın rekoltesinin düşük olduğunu anlatan Çanak, "Bugün bahçeye geldik ve fındığı topluyoruz. Fındık yok, normale göre 5'te 1 görünüyor. Fındığın çok olduğu söylendi ve fiyatlar aşağı indi ama nerede fındık? Ne yapacağız? Bilmiyoruz." dedi.

Çanak, geçen sene fındığın verimli olduğunu ancak bu yılki ürünün çok az olduğunu belirtti.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan da fındık bahçelerini gezerek üreticilerle sohbet etti.

Soydan, yörede fındık hasadının resmi olarak bugün itibarıyla sahil kesiminde başladığını belirterek, "Sahil kesimi 2 Ağustos, 8 Ağustos orta kesim ve 15 Ağustos'ta da yüksek kesimler için fındık hasat tarihleri açıklanmıştı. Bugün itibarıyla da fındık sezonuna girdik. Bunun yanında erken hasat yapan üreticilerimiz oldu ama bugün tamamıyla bahçelere girilmiş oldu." ifadelerini kullandı.

'Rekoltenin çok çok altında'

Fındık bahçelerine bakıldığında geçen sezona oranla düşük olduğunu aktaran Soydan, şunları kaydetti:

"Bugün ve daha önceden bahçeleri gezdik. Şunu görüyoruz, açıklanan 468 binlik rekoltenin çok çok altında bir rekoltenin çıkacağını bahçelerde görüyoruz. Üreticilerimiz bir ton toplandıkları fındığın bu yıl 250-300 kilogram olabileceğini söylüyor. Küçük bir bölümünü bitirenler var. Buralardan da çok düşük bir fındık elde ettiler. Bu da bu sene rekoltenin düşük olduğunu gösteriyor ama üreticilerimiz şu anda bahçelerinde. Hayırlı bir sezon geçirmelerini diliyorum."   

''Üreticilerin morali bozuk'

Giresun'un Keşap İlçesi Güneyköy Köyü'nde fındık toplayanları ziyaret eden Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, üreticilere bereketli bir sezon dileğinde bulundu. Basın mensuplarına açıklamalar yapan Nurittin Karan, "Ülkede yaşanan olaylar ve rekoltenin azlığı nedeniyle üreticilerin moralleri bozuk. Geçmiş yıllara göre rekolte çok düşük.  Fındık, maliyetleri karşılamadığı için üreticinin haliyle iyi bir fiyat beklentisi var " dedi.

'Fiyatlar daha da yükselir'

Rekoltenin önceki yıllara göre çok az olduğunu ve bunun fiyatlara yansıyacağını ifade eden Karan, “ Rekoltenin açıklanmasının ardından fındıkta yine dökülmeler yaşandı ve ürün daha da azaldı. Birçok bahçede 6’da bir düşüş var. Rekolte açıklandıktan sonra 8-8.5 lira bandında olan fındık 11.5 liraya kadar yükseldi. Fiyatın ilerleyen süreçte daha da yükseleceğini tahmin ediyoruz” diye konuştu. Ziraat Odası Başkanı Karan, üreticilere emanet fındık konusunda da uyarılarda bulunarak, “Bu üreticinin zararına oluyor. İhtiyacı olan satsın ama kalanını evinde bekletsin” diyerek açıklamalarını noktaladı.

Fındık toplayan üreticilerden Emine Kıran, “Bu sene fındık yok. Para da vermiyorlar. 20 lira olursa iyi olur. Tek geçim kaynağımız bu” derken Gönül Çolakoğlu'da, “25 lira fiyat bekliyoruz. Fındığın gereken değerini bulmasını istiyoruz” şeklinde konuştu. Bir başka üretici de zeytin fiyatlarını örnek gösterdi, “Zeytin 25 lira. Biz o kadar zahmet çekiyoruz, akşama kadar güneş altında çalışıyoruz. Fındık neden 25 lira olmasın?" dedi.