Gübre ihracatçısına Avrupa morali

Gübre ihracatında geçen yılın ilk 2 ayına göre 3 katı bulan ihracat artışında 4 Avrupa ülkesine yönelik yaklaşık 14 milyon dolarlık gübre satışı etkili oldu

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA  - Türkiye'nin gübre ihracatı, bu yılın iki ayında geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık 3 kat artarak 22 milyon doları aştı. İhracat artışında, 4 Avrupa ülkesine yönelik yaklaşık 14 milyon dolarlık gübre satışı etkili oldu. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlenen bilgilere göre, şubat sonu itibarıyla en fazla gübre ihracatı yapılan ülke 5,15 milyon dolar ile İtalya olarak kayıtlara geçti.  

İtalya'yı sırasıyla Romanya (4,8 milyon dolar), İspanya (2,3 milyon dolar) ve Slovenya (1,5 milyon dolar) izlerken, söz konusu 4 Avrupa ülkesine geçen yılın ilk iki ayında hiç ihracat gerçekleştirilmemiş olması dikkati çekti.  

Irak'a ihracat 11 katına çıktı 

Gübre ihracatındaki artışta, Avrupa pazarının yanı sıra diğer bazı ülkelerin de payı oldu. Irak'a yapılan ihracat, ocak-şubat döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık 11 kat arttı. Bu ülkeye gübre ihracatı, 128,3 bin dolardan 1,4 milyon dolara ulaştı. 

İhracatta ön plana çıkan bir diğer ülke Azerbaycan olurken, bu ülkeye yönelik dış satım şubat sonu itibarıyla geçen yılın aynı dönemine göre 5,2 kat artış gösterdi ve 822,8 bin dolar olarak hesaplandı. 

Aynı dönemde Lübnan'a ihracat yüzde 69 (1,04 milyon dolar), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne ihracat da yüzde 43 (718,9 bin dolar) artış kaydetti. 

Bu konularda ilginizi çekebilir