8 °C

Hububat ihracat ihalesi yapılacak

Toprak Mahsulleri Ofisi, 15 Mayıs’ta uluslararası ihracat ihalesi yapacak.

Hububat ihracat ihalesi yapılacak

ANKARA - Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğü , 15 Mayıs’ta uluslararası ihracat ihalesi yapacak. Sadece yabancı isteklilerin katılabileceği bu ihaleye verilen teklifler, isteklilerin önünde açılacak. İstekliler ihale kararına esas olacak son artırımlı fiyat tekliflerini, yazılı ve kapalı olarak ihale komisyonunun belirleyeceği süre içerisinde, aynı gün ihale komisyonuna sunacak. 

TMO’nun hububat ihracıyla ilgili ilanı Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre TMO, kapalı zarfla teklif alma yöntemi ile 15 Mayıs 2013 tarihinde, saat 10.30’da, genel müdürlük binasında uluslararası ihracat ihalesi yapılacak. Teklifler isteklilerin önünde açıldıktan sonra, istekliler ilk tekliflerindeki liman, dönem, miktar vs. hususları aynı kalmak kaydıyla tekliflerinde hiçbir değişiklik yapmadan, ihale kararına esas olacak son artırımlı fiyat tekliflerini, yazılı ve kapalı olarak ihale komisyonunun belirleyeceği süre içerisinde, aynı gün ihale komisyonuna sunacak. İhaleye temsilci göndermeyen ya da gönderdiği halde fiyat artırımlı ikinci teklifi vermeyen isteklilerin, kapalı zarfla verilen ilk teklifleri dikkate alınacak. Bu ihalede, FOB esasına göre, mal bedelleri peşin ödenmek kaydıyla; 10 bin MT’a kadar İskenderun Limanı’ndan, 70 bin MT’a kadar Mersin Limanı’ndan, 30 bin MT’a kadar İzmir (Yeni Silo) Limanı’ndan, 20 bin MT’a kadar Bandırma Limanı’ndan, 50 bin MT’a kadar Derince Limanı’ndan ve 60 bin MT’a kadar Tekirdağ Limanı’ndan olmak üzere toplam 240 bin MT’a kadar Kırmızı Ekmeklik Buğday satışa sunulacak. İhaleye verilecek teklifler, 16 Mayıs 2013 tarihi saat 20.00’a kadar geçerli olacak. 

Sadece yabancı isteklilerin katılabileceği bu ihaleye verilecek teklifin (son teklif dikkate alınacak) toplam tutarının yüzde 3’ü oranında bir ay vadeli geçici teminat mektubu, sözleşme aşamasında ise toplam mal bedelinin yüzde 1’i oranında, yükleme döneminin bitiminden itibaren 1 yıl geçerli olmak üzere Kesin Teminat Mektubu verilecek. Geçici teminat mektubu, ihalenin başkasına verilmesi veya iptali halinde serbest bırakılacak, ihaleyi kazanan isteklilerin teminatı ise sözleşmenin imzalanması ve Kesin Teminat Mektubu’nun verilmesini müteakip iade edilecek. 
Konu ile ilgili şartnameler; TMO Genel Müdürlüğü Ticaret Dairesi Başkanlığı'ndan, TMO şube müdürlüklerinden, ihracatçı birliklerinden veya yurt dışındaki T.C. Ticaret Müşavirliklerinden ücretsiz olarak alınabileceği gibi www.tmo.gov.tr internet adresinden de temin edilebilecek.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap