18 °C

Hububatçılar yeni pazarlara açılıyor

Hububatçılar, yeni pazar olarak belirledikleri Afrika, Uzakdoğu ve ABD'de etkin tanıtım çalışmalarını sürdürecek

Hububatçılar yeni pazarlara açılıyor

GAZİANTEP - Türkiye Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu Başkanı Şahin Batallı, sektör için yeni pazarlar olarak belirledikleri Afrika, Uzakdoğu ve ABD'de etkin tanıtım çalışması yapacaklarını bildirdi. 

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri hizmet binasında Batallı'nın başkanlığında gerçekleştirilen Türkiye Hububat Bakliyat Sektör Kurul toplantısında, komşu ülkelerde yaşanan olayların ihracatı olumsuz etkilememesi için alınacak önlemler ele alındı. 

Batallı, toplantı sonrası yaptığı değerlendirmede, Türkiye'de yetişen sektörle ilgili ürünlerin dünya pazarlarında hak ettiği şekilde pazarlanması için uygulanan stratejilerin geliştirilmesi, ihracatçıların mevcut pazarlarının korunması ve hedef pazarlarda etkin çalışmalar yapılması yönünde çeşitli kararlar aldıklarını belirtti. 

Afrika, Uzakdoğu ve ABD'nin sektör için önemli pazarlar olduğunu ifade eden Batallı, "Yeni pazar olarak belirlediğimiz Afrika, Uzakdoğu ve ABD'de etkin tanıtım çalışmalarını sürdüreceğiz. Diğer taraftan dünyanın önemli yardım kuruluşlarıyla görüşerek sektörümüzle ilgili ürünlerin acil yardım paketleri içerisine alınması, alınanların da miktarının arttırılmasını talep ediyoruz" dedi. 

Dünya pazarlarında markalaşmış ürünlerin tercih edildiğine dikkati çeken Batallı, tanıtımı yapılan ürünlerin markalaşmış olmasının ihracatı kolaylaştıracağını ve hak ettiği fiyattan pazarlanacağını vurguladı. 

Türkiye'ye ve markalarına güven oranının yüksek olduğunu dile getiren Batallı, şunları kaydetti: 

"Markalaşmak bu anlamda önemli. Güçlü ve büyük Türkiye, varlığını bu anlamda dünya pazarlarında da hissettirmektedir. Artık Türk ürünleri markalarıyla tercih ediliyor hale geldi. 2023 vizyonu için ortaya konulan hedeflere ulaşabilmenin en önemli yolu elbette dünyaca tanınan markalarımızla yol almaktır. Üreticilerimizin bu anlamda markalaşma çalışmalarını destekliyoruz."  

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.