Kasaplar Federasyonu: Kırmızı ette KDV kaldırılsın

Türkiye Kasaplar Federasyonu Genel Başkanvekili Yardımcı, kırmızı ette KDV'nin kaldırılmasını istedi.

DHA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Türkiye Kasaplar Federasyonu Genel Başkanvekili Osman Yardımcı düzenlediği basın toplantısında, kırmızı et ve tavuk etindeki fiyat politikasıyla ilgili bilgi verdi.

Antalya Entegre Et Sanayi ve Ticaret A.Ş.'de (ANET) düzenlenen basın toplantısında büyük besi firmalarının fiyatları yukarı çekerek yüksek kar etmenin derdine düştüğünü aktaran Yardımcı, elinde binlerce hayvanı olan besicinin, kilo başına 1 TL fark geldiğinde toplamda binlerce TL kar elde ettiğini öne sürdü.

1 TL'lik zam hayvan başına 300, 400 TL'ye ulaşan fark yaratıyor. Hayvan başına yansıyan zam, vatandaşın yediği ete de zam olarak geliyor" diyen Yardımcı, "Geçen aylarda ete 2 TL zam geldi diye Türkiye ayağa kalktı. Bizler 'ucuz et satalım, vatandaş ucuz et yesin' derdindeyiz. Ramazanda 250 gram et alıp yemeğine katabilsin telaşındayız. Bu nedenle kasap esnafı olarak devletin beyaz eşyada uyguladığı KDV indirimini ete de yapmasını istiyoruz. Bir vatandaş 10- 15 yılda beyaz eşyasını bir defa değiştiriyor. Fakat eti sürekli tüketiyor" ifadelerini kullandı.

KDV'nin kaldırılması halinde 42 TL olan etin kilo fiyatının 37 TL'ye ineceğini kaydeden Yardımcı, "4 TL KDV indirimi, 1 TL de bizim indirimimiz olacak. Bu indirim vatandaşın cebine 5 TL olarak yansıyacak" iddiasında bulundu.

Tavuk kanadı ve kelebekte yüzde 50 zam

Ocak ile mayıs ayları arasında tavuk kanadı ve kelebek adı verilen mangallık tavuk etlerine yüzde 40 ile yüzde 50 üzerinde zam geldiğini söyleyen Yardımcı, "Yaz geliyor. Vatandaş mangal yapacak. Fakat tavuk kanadı ve kelebek aldı başını gitti. KDV'nin kaldırılmasıyla birlikte fiyatlarda gözle görülen düşüş olacaktır" diye açıklama yaptı.

Etiketler