Kırsal kalkınmada üreticiye destek

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘%25 Çiftçi Katkılı Arıcılığa Kovan Desteği Projesi’ kapsamında 277 üreticiye 2 bin arı kovanı dağıtıldı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

BURSA (DÜNYA) - Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, ‘%25 Çiftçi Katkılı Arıcılığa Kovan Desteği Projesi kapsamında 277 üreticiye 2 bin adet arı kovanı dağıttı. Tarımsal üretimin kalkınması için çalışmaların sürdüğünü belirten Başkan Aktaş, bal üretiminin daha kaliteli ve verimli hale getirilmesi amacıyla üreticinin desteklendiğini de sözlerine ekledi.

Başkan Aktaş, “Büyükşehir Belediyesi olarak Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’mız tarafından Bursa genelinde tarımsal teknolojik altyapının güçlendirilmesi ve tarımsal verimliliğin artırılması amaçlarıyla eğitim ve destekleme hizmetleri gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda Bursa’nın üretimdeki payını artırmak için arıcılarımıza boş kovan, kovan altlığı ve arıcılık malzemesi desteklemelerinin yanı sıra seminer ve eğitim çalışmaları yapıyoruz” dedi.

Bal arılarının tozlaşma hizmetleri gibi bitkisel üretime olan katkılarının da arı ürünlerinden sağlanan gelirle kıyaslanamayacak düzeyde olduğuna değinen Başkan Aktaş, “Son yıllarda arı popülasyonunun dünya çapında hızla azaldığı endişesinin nedeni, arıların dayanaklığını tahrip eden tarımsal ilaçların yaygın olarak kullanılmasıdır. Ülkemizde de önlem olarak bazı etkin maddeli kimyasal maddelerin ruhsatları iptal edilmiştir. İnsanlık tarihi boyunca hem gıda, hem de ilaç olarak kullanılmış olan bal, antiseptik ve antibakteriyel özellikleri ile içerisindeki vitaminler ve mineraller bakımından, insan sağlığı açısından önemli olan birçok etkenleri içeriyor” diye konuştu.

Başkan Aktaş, dünyada bal üretiminde yüzde 30 dilimle Çin’in ilk, Türkiye’nin ise yüzde 7’lik dilimle ikinci sırada olduğunu belirterek, “2017 yılı verilerine göre ülkemizde yaklaşık 84 bin işletme, 8 milyon arı koloni varlığı ile 114.471 ton bal üretimi gerçekleşmiş. Bursa’da ise 88 bin arı kovanı ile 980 ton bal üretimi gerçekleşmiş. İstatistiklere göre ülke bazında, son 10 yılda bal üretiminde % 50 oranında artış sağlandığı görülüyor” açıklamasını yaptı.

Proje hakkında bilgiler veren Başkan Aktaş, “Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak, ‘% 25 Çiftçi Katkılı Arıcılığa Kovan Desteği Projesi’ ile 277 kişiye 2 bin adet boş kovan desteği veriyoruz. Bugüne kadar toplam 8 bin civarında arı kovanı desteği verdik. Kovan başına bal verimi ise ortalama 13-14 kg kadardır. Bu proje ile ana hedefimiz, kovanlarımızı iyileştirerek, bal üretimini daha kaliteli ve verimli hale getirebilmektir” şeklinde konuştu.

Etiketler