Bursa Büyükşehi̇r Beledi̇yesi̇

Bursa, Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık dördüncü şehri. 2020 itibarıyla 3.101.833 nüfusa sahiptir. 2016 Dünya Yaşanabilir Şehirler sıralamasında Dünya'da 28. Türkiye'de 1. sırada yer almaktadır. Bursa Belediye Başkanı  Alinur Aktaş'tır.

Belediye'nin kısaltması BBB, sloganı ise "Bursa için omuz omuza" dır.

Belediye'nin genel sekreteri Ulaş Akhan'dır.

Bursa'nın ilçeleri; Osmangazi, Nilüfer, Büyükorhan, Yıldırım, Gemlik, Gürsu, Harmancık, İnegöl, İznik,  Karacabey, Keles, Kestel, Mudanya, Mustafakemalpaşa, Orhaneli, Orhangazi, Yenişehir'dir.

Bursa'da 1'i vakıf meslek yüksekokulu, 2'si devlet olmak üzere 3 üniversite bulunmaktadır. Bursa Teknik Üniversitesi, Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksekokulu, Uludağ Üniversitesi'dir.

 

Bursa, sanayi istatistiklerine göre Türkiye'nin en büyük sanayi kenti ve otomotiv üretim merkezidir. CNN International tarafından Türkiye'nin Detroit'i yakıştırması yapılmıştır. Tofaş-Fiat, Renault, Bosch, Peugeot, Karsan Otomotiv, binek otomobil ve ticari araçlar ile Cobra Güleryüz otobüs fabrikaları Bursa'da bulunmaktadır. Bursa'nın otomotiv sanayinin Türkiye'de merkezi olmasından dolayı kurulan Bursa Otomobil Müzesi yine bu şehirde bulunmaktadır.

 

21 Ekim 2014 tarihinde, Bursa Valiliği ve Bursa Kültür Tanıtma Birliği tarafından Bursa şehir logosu tanıtılmıştır. Logo Bursa şehrinin markalaştırılması amacıyla tasarlanmıştır. Logoda Türk islam sanatının bilinen motiflerinden olan çintemani desende lale motifi yer almaktadır.

 

04 Şubat 2021 TÜİK verilerine göre 17 İlçe ve belediye, bu belediyelerde toplam 1060 mahalle bulunmaktadır.

 

1961 yılında kurulan Türkiye'nin ilk organize sanayi bölgesi Bursa Organize Sanayi Bölgesi ile daha sonra oluşan Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi ve özellikle İzmir ve Ankara yollarının çevresi Bursa'da sanayileşmenin yoğun olduğu yerlerdir. Kaplıcaları, Uludağ'ı, İskender Kebabı,Kestane Şekeri, İnegöl Köftesi,Şeftalisi, Havlusu ile meşhurdur.

Türkiye'nin ilk zeytinyağı laboratuvarı Bursa'ya kurulmuştur.

 

2000'de UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi'ne dahil edilen Bursa, 2014'te ise Dünya Mirası olarak tescil edildi.

 

Türkiye'nin ilk tekstil müzesi Bursa'dadır.

 

Türkiye'deki birçok yerli tekstil markasının fabrikaları ve Bursa Uluslararası Tekstil Ve Ticaret Merkezi Bursa'da bulunmaktadır. Ayrıca tekstil sanayi olarak da Türkiye'nin en gelişmiş şehirlerinden biri konumundadır.

Çarşılı Köprü Irgandı, Uluabat Gölü, Somuncu Baba Türbesi, Ulu Cami, Emir Sultan Camii, Yeşil Türbe, Tarihi Çınar, Ağlayan Çınar, Bursa Kalesi, Oylat Keramet Su Kaplıcası, Suuçtu Şelalesi, Uludağ, Gölyazı, Mudanya, İznik, Cumalıkızık, Karacabey Longoz Ormanları, Tümbüldek Kaplıcaları, Cumalıkızık ve Tirilye şehrin en gözde turizm yerleridir.

 

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi üye sayısı 102’dir (Büyükşehir Belediye Başkanı, 17 ilçe belediye başkanı ve 84 üye). AK Parti 59, CHP 22, İYİ Parti 11 ve MHP 10 üyeye sahiptir.

 

Bursa Büyükşehi̇r Beledi̇yesi̇ Haberleri