5 °C

May Tohum, bu yıl 1300 çeşit mısır 1800 çeşit ayçiçeği denemesi yapıyor

Her yıl cironun yüzde 7'sini Ar-Ge'ye ayıran May Agro, bu yıl 5 milyon euroluk bütçe ile 1300 eşit mısır, 1800 çeşit ayçiçeği, 73 çeşit pamuk ve 13 yeni fasulye çeşidinin denemesini yapacak.

May Tohum, bu yıl 1300 çeşit mısır 1800 çeşit ayçiçeği denemesi yapıyor


 

Zehra ORUÇ

BURSA - Yıllık cironun yüzde 7'sini Ar-Ge'ye ayırdıklarını ve bu yıl 5 milyon TL'lik Ar-Ge bütçesi oluşturduklarını ifade eden May Agro Tohumculuk AŞ Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Üretim-Finans Sorumlusu Yusuf Yormazoğlu, bu yıl 1300 mısır çeşidi, 1800 çeşit ayçiçeği, 73 çeşit pamuk ve 13 fasulye çeşidi denemesi yaptıklarını söyledi. Yormazoğlu, yeni ürün denemelerini ülke içinde çeşitli lokasyonların yanı sıra İtalya, İspanya, Fransa, Rusya, Romanya, Bulgaristan ve Ukrayna gibi farklı bölgelerde de gerçekleştirdiklerini belirtti.

Bu sene 10 farklı bölgede yaptıkları 1300 yeni mısır çeşidi denemesinden ilk etapta yüzde 10'unu seçeceklerini belirten Yormazoğlu, "Daha sonra bunun da yüzde 10'unu seçerek eleme yapacağız.

En sonunda da en iyilerin en iyileri olan 2 ya da 3 çeşidi piyasaya sunacağız. Bu çeşitleri Türkiye'nin dışında İtalya, İspanya ve Fransa'da deniyoruz. Çünkü o bölgelerdeki mısır yetiştirme potansiyelini ölçmek bizim için önemli" dedi.

TÜBİTAK'tan 5 milyon TL'lik destek aldı

TÜBİTAK'a 1511 çalışması kapsamında bu yıl 3 farklı proje sunduklarının bilgisini veren Yusuf Yormazoğlu, toplamda 5 milyon TL'lik destek aldıklarını söyledi. Yormazoğlu, su tasarrufu sağlayarak kendi verimliliğini artırabilen mısır, kolay sindirilebilirliği ile süt ve et verimliliğini artıran hibrit mısır ve verticillium mantarına karşı korunabilen pamuk projelerini anlatarak sözlerini şöyle sürdürdü:
"Biz 'mısırda su kullanım etkinliği yüksek mısır saf hatları ve hibritleri geliştirilmesi' projesi ile global ısınma sonucunda yaşadığımızı su kaybını bir nebze olsun önlemeyi amaçlıyoruz. Böyle bir projeyi mısır kullanmamızın sebebi ise mısırın suya çok fazla ihtiyacı olan bir bitki olması. İkinci onaylanan projemiz ise 'Türkiye koşullarına uygun üstün verim ve besleme değerlerine sahip BMR slajlık hibrit mısır çeşit ıslahı.' Biliyorsunuz ki Türkiye'de et fiyatları dünya ortalamasının çok üzerinde. Bunun sebebi, hayvancılığın yeterince rekabetçi olmaması. Bu da hayvancılıkta en önemli masrafın yem olmasıdır. Dolayısıyla yem ne kadar ucuza mal edilirse, et fiyatları da o düzeyde ucuzlayacaktır. Bu mısır türü ile hayvanın  sindirebilirlik oranı artıyor. Bu proje ile amacımız, geliştirilen slajlık mısırlarla normal mısırlara göre yüzde 15-20 oranında daha fazla süt ve et verimi üretebilen hammaddeyi sağlayacak mısır çeşitleri geliştirmek.

'Pamukta melezleme ıslahı ile verimli, kaliteli ve verticilliuma dayanıklı çeşit geliştirme'
projemiz ile de, verticillium mantarına karşı pamuğu koruyarak verimliliği sağlamak. Bu projeler mart ayında kabul edildi. Önümüzdeki 3 yıl içerisinde de hayata geçirmeyi planlıyoruz."

8 mısır çeşidini tescil ettirecek

May Agro Tohumculuk AŞ Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Üretim-Finans Sorumlusu Yusuf ormazoğlu, 1800 çeşit ayçiçeği ürününü Türkiye'de 6 farklı bölgede ve Romanya, Rusya, Bulgaristan ile Ukrayna'da yaptıklarını ifade etti. 012 yılında 4 yeni mısır çeşidinin üretim iznini aldıklarını belirten Yormazoğlu, "Şu anda yurtdışında 6 mısır çeşidimiz tescilli. 2013 yılı içerisinde de 8 yeni mısır çeşidini tescil etmeyi planlıyoruz. Ayçiçeğinde de, 2012'de 5 yeni çeşidi Türkiye'de tescil ettirdik. Rusya'da 10 çeşidi, 5 çeşit Avrupa Birliği, 1 çeşit de Afrika'da tescil denemelerine girdi" diye konuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap