Pamuğun kilosu 31 lira!

Geçen yıl 112 TL’ye satılan ilk kütlü pamuk bu yıl 31 TL’den alıcı buldu

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

BELMA BAĞRIK

ADANA - Yeni sezon 2014-2015’in sembolik ilk kütlü pamuk satış ihalesi Adana Ticaret Borsası (ATB) tarafından gerçekleştirildi. ATB tescil bölümünde yapılan işlemde Hasan Aslan ve Senem Bulut’un ürettiği toplam 80 kiloluk pamuk geçen seneki satış fiyatının çok altında kalarak 31 TL’den satıldı. Pamuğu Çukobirlik aldı. Türkiye’nin ilk kütlü pamuğu geçen yıla oranla bu sezon oldukça düşük bir rakam ile satıldı. Geçen yıl ilk kütlü pamuk 112 TL’den satılmıştı. 

Adana Ticaret Borsası Başkanı Muammer Çalışkan, sezonun ilk kütlü pamuk satışını gerçekleştirdiklerini ve bu vesile ile pamuğun biraz daha gündeme gelmesini arzu ettiklerini belirtti. Tekstilin ülkemizin en önemli sektörlerden biri olduğunu aktaran Çalışkan, ihracatı en yüksek sektörlerin başında geldiğini vurguladı. Tekstilin yoğun istihdam sağlayan bir sektör olduğunu ifade eden Çalışkan, ayrıca net ihracatı en yüksek sektör olduğunu anlattı. Çalışkan şöyle devam etti: “Tekstil ithal girdisi en az olan sektördür. Bu kadar önemli bir sektörün hammaddesidir pamuk. Ancak biz ülke olarak pamuğa yeteri kadar ilgi göstermiyoruz. Bu yıl geçen yıla göre pamuk üretiminde artış bekliyoruz. Geçen yıl 500 bin ton pamuk ürettik. Bu yıl 600 bin ton civarında pamuk üretimi bekliyoruz. Ülkemizin pamuk ihtiyacı 1,4 milyon. Bu 800-900 bin ton pamuk ithal edeceğiz demektir. Bu da 1.5 milyar doların üzerinde bir rakama karşılık geliyor. Pamuğun ekilmeme nedeni mısır ile birbirine alternatif bir ürün olması. Dünyada 1 ton lif pamuk 1 ton mısırın genellikle 10 katı. Bu parite Türkiye’de 1 ton mısır 1 ton lif pamuğun yüzde 15’i civarında. Dünyadaki dengenin Türkiye’de de oluşması lazım. Türkiye’de en az 1 milyon ton pamuk üretmeliyiz ki tekstil sektörü daha sağlıklı hammadde bulabilsin.” 

Çukobirlik Genel Müdürü Umut Toklucu, ilk kütlü pamuğun bu kadar düşük fiyata satılmasının nedenini sektörde yaşanan sıkıntılara başladı. Toklucu, sezon içerisinde pamuk fiyatlarının çok iyi olmasını beklemediklerini söyleyerek, “Üretimimiz ihtiyacımızın yüzde 30’unu bile karşılayamazken pamuk fiyatları her geçen gün geriye gidiyor. Biz de bunu Çukobirlik olarak artık kaldıramaz durumdayız. Türkiye’ye gümrük vergisiz giren tek ürün lif pamuktur. Buna bir çözüm bulunmasını istiyoruz” dedi.

Bu konularda ilginizi çekebilir