"Adana karpuzu" uyarısı

Seyhan Ziraat Odası Başkanı Girmen, "İran'dan kaçak getirilen karpuz, piyasada 'Adana karpuzu' diye satılıyor" dedi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ADANA - Seyhan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen, İran'dan kaçak getirilen karpuzların, piyasada "Adana karpuzu" diye satıldığını bildirdi.

Girmen, yaptığı açıklamada, Türkiye'dekarpuz hasadının ilk yapıldığı kentin Adana olduğunu söyledi.

Adana'da karpuz hasadının mayıs ayının ortasını bulduğunu belirten Girmen, özellikle İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde satılmaya başlanan karpuzların etiketinde 'Adana karpuzudur' şeklinde yazıların yer aldığını vurguladı.

Tüketicilerden bunlara inanmamasını isteyen Girmen, "İran'dan kaçak getirilen karpuz, piyasada 'Adanakarpuzu' diye satılıyor. Vatandaşlarımız üzerinde 'Adana karpuzu' yazan bu ürünlere itibar etmesin ve kesinlikle tüketmesin" diye konuştu.

Piyasadaki karpuzların denetim mekanizmasından geçmediğini öne süren Girmen, şöyle konuştu:

"Bu ürünler İran ve bölgesinde yetiştirilip, çeşitli yöntemlerle ülkemize kaçak yollardan sokuluyor. Bu ürün nasıl üretildi, hangi koşullarda üretildi, içinde ne tür hormon ve ilaç kalıntıları var bilmiyoruz. Denetlenmediği için rahatlıkla satılabiliyor. Oysa Türkiye'de karpuz hasadı ilk Adana'da başlar ancak bölgemizde hasat henüz başlamadı."

Yetkililerden Adana karpuzu diye satılan ürünlerin denetlemesini talep eden Girmen, bu ürünlerin ülkeye yasa dışı yollardan girişinin engellenmesi gerektiğini aksi takdirde halkın sağlığının tehlike altında kalabileceğini savundu.

Karpuzun bu yıl pahalı satılacağı yönündeki haberlerin doğru olmadığını vurgulayan Girmen, "Bazı bölgelerde karpuz ekilen alanları dolu vurdu. Ciddi zarar var ancak telafi edilemeyecek düzeyde değil. Zarar, aktarıldığı gibi fiyatlara yansıyacak kadar değil" şeklinde konuştu.

Bu konularda ilginizi çekebilir