Sağanak çilek üreticisine yaramadı

Mersin'in Silifke ilçesinde sağanağın çilek ihracatını olumsuz etkilediği bildirildi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

MERSİN - Türkiye'nin önemli çilek üretim merkezlerinden Silifke ilçesinde, sağanak nedeniyle çilek ihracatının olumsuz etkilendiği bildirildi.

İlçe Ziraat Odası Başkanı Mahire Can, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu yıl 20 bin dönüm araziden 80 bin ton civarında çilek hasadı yapmayı planladıklarını söyledi.
İlçede üretimi yapılan çileğin Rusya başta olmak üzere Ukrayna, Romanya, Litvanya, Polonya ve Moldova'ya ihraç edildiğini belirten Can, "Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ürettiğimiz çileğin 20 bin tonunu ihraç etmeyi hedefliyorduk. Ama sağanak üreticimizi olumsuz etkiledi. Şu an ihracat hedefimize ulaşmamız zor gibi görünüyor. Karamsar olmak istemiyoruz ama yaklaşık 10 gün boyunca ihracat yapmamızın mümkün olmayacağını düşünüyoruz" diye konuştu.

Can, sağanak sonrası çilekte kalitenin düştüğünü, bunun sonucunda kilogram fiyatının 1,5 liradan 1 liraya gerilediğini kaydetti.
İlçede bazı üreticilerin örtü altında 100 dönümlük arazide topraksız tarımla çilek üretimi yaptığını hatırlatan Mahire Can, şu bilgileri verdi:
"Normalde ekilen çilekte bir dönümden 4 ton civarında ürün alınırken, topraksız tarımla bir dönümden 10 ton civarında ürün hasat edilebiliyor. Bu sayede gelecek yıla dönük olarak ihracattaki rekabetimizi artırabileceğimize umutlanıyorduk. Ama yağış hesaplarımızı değiştirdi. İhracatımız olumsuz etkilendi ancak geçen yılki ihracat miktarını yakalayabilmek için elimizden geleni yapacağız."