24 °C

"Sanayici tarımı desteklemeli"

Reel sektörün temelinde tarımın olduğunu belirten TZOB Genel Başkanı Bayraktar, sanayicilerin ithal ham maddeye ihtiyaç duymadan üretim ve ihracat yapmak için tarımı ve çiftçiyi desteklemesi gerektiği söyledi.

Sanayici tarımı desteklemeli

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, sanayiciye sağlanan desteğin tarımdan esirgenmemesi gerektiğini söyledi.

"Türk çiftçisi, üvey evlat muamelesi görmemelidir." diyen Bayraktar, ithal ham maddeye ihtiyaç duymadan üretim ve ihracat yapmak isteyen sanayicilerin tarımı ve çiftçiyi desteklemesi gerektiği ifade etti.

Bayraktar, şunları kaydetti:

"Net ihracatçı olmak için stratejik bir sektör olan tarıma, sanayiciler tarafından daha fazla yatırım yapılmalı. Gelişmiş ülkeler, az gelişmiş ülkelerin topraklarına göz dikti. Toprak satın alıp, kiralayıp bu savaştan galip çıkmanın hesabını yapıyorlar. Kendi arazilerine de gözü gibi bakıyorlar. Bu gerçeği görelim, çiftçimize, tarım sektörüne değer verelim. Sadece ülkemizi doyurmakla yetinmeyelim, bölgemizin de gıda ambarı olalım. Sanayiye verilen ilgi ve değeri, çiftçimize de gösterelim."

Reel sektörün temelinde tarımın olduğunu söyleyen Bayraktar, şöyle konuştu:

"İmalat sanayi içinde yer alan gıdanın yanı sıra tekstil, içecek, tütün birinci derecede tarım sektörüyle bağlantılı. Milli gelire 52,3 milyar dolar katkı sağlayan tarım, 90 milyar dolara yaklaşan bitkisel, hayvan ve hayvansal ürün üretimiyle, 16-17 milyar dolarlık gıda ve tarım ihracatına imkan tanımasıyla sağladığı 5,5 milyar dolarlık dış ticaret fazlasıyla çoğunlukla 5 milyonun altına inmeyen yaz aylarında sanayiden fazla olan istihdamıyla, işsizliği 2 puan düşürmesiyle çok daha fazla kıymeti hak ediyor. Tarıma dayalı sanayiler de dahil edildiğinde istihdam sayısı 8 milyonu aşıyor. Bugün hala kırsalda 20 milyon kişinin geçim kaynağı tarım ise tarımın sorunları göz ardı edilmemeli, el üstünde tutulmalıdır. Bu ülkede 80 milyon nüfus, 5 milyonu aşkın sığınmacı ve yabancı, 40 milyona yakın turisti doyuran tarım, gerçek reel sektördür."

Gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) rakamlarına göre, tarımın yurtiçi hasıladan yüzde 6,1 pay aldığını ifade eden Bayraktar, tarım sektörünün, sanayinin hammaddesini sağladığını kaydetti.

Bayraktar, Türkiye'de hanehalkının bütçesinin yüzde 21,77'sini gıda ve alkolsüz içeceklere, yüzde 5,87'sini alkollü içecekler ve tütüne, yüzde 7,33'ünü giyim ve ayakkabıya, yüzde 8,05'ini lokanta ve otellere ayırdığını vurgulayarak, bu sektörlerin temelinde tarımın olduğunu belirtti.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap