18 °C

Sarımsak diyarını "Çin sarımsağı" ele geçirdi

Sarımsak diyarını "Çin sarımsağı" ele geçirdi

Kastamonu - Sarımsağı dünyaca ünlü olan Kastamonu'nun Taşköprü ilçesinde, bazı üreticilerin yetiştirdiği "Çin sarımsağının" hasadına başlaması tepkilere yol açıyor.

Taşköprü Sarımsak Üreticileri Birliği Başkanı Abdullah Eligüzeloğlu, ilçede yetiştirilen sarımsağın kükürt, fosfor ve içinde barındırıdğı kansere karşı etkili selenyum maddesiyle diğer ürünlerden ayrıldığını söyledi.

Yöreye özgü sarımsağın kaliteli ve uzun ömürlü olduğunu ifade eden Eligüzeloğlu, "Çin sarımsağı dişleriyle yetiştirilen ürünler, bölgedeki ürünlerin genlerini etkileyecektir. Bu sarımsağın Taşköprü'de çoğalmasıyla ülke genelindeki tüketicinin ürünlerimize bakışı zedelenecek ve  bugüne kadar verilen emek, yapılan reklam boşa gidecektir" diye konuştu.

Eligüzeloğlu, Çin sarımsağı yetiştirilmesini teşvik eden bazı tüccarların, adeta 4 bin üreticininin bindiği dalı kestiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Sarımsak üreticilerimiz de maalesef bu konuya çok duyarsız kalmakta. Birliğimize yeteri kadar destek vermedikleri için bu mücadelede elimiz zayıflıyor. Kendisinden başkasını düşünmeyip Taşköprü'ye hainlik eden bazı üreticilerin Çin sarımsağı yetiştirmesini kınıyoruz. Taşköprü sarımsağıyla ilgili sorunlarının çözümü için birliğimizin güçlenmesi şart. Çin sarımsağının topraklarımızda yetiştirilmesine ve zamanla yol açacağı tahribata engel olmalıyız."

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap