7 °C

Sarımsak üreticisi fiyatlardan memnun

Türkiye'nin en önemli sarımsak üretim merkezlerinden Kastamonu'da sarımsak fiyatları geçen yıla oranla yüzde 50'nin üzerinde arttı

Sarımsak üreticisi fiyatlardan memnun

Sarımsak üreticileri, fiyatların geçen yıla göre yüzde 50 artmasından memnun olduklarını söyleyerek, bir ailenin tüketeceği sarımsak miktarının maksimum 5 kilogram olacağını ve bunun da aile bütçesini sarsmayacağını, bu nedenle, fiyatların yüksek olmasının kendilerini mutlu ettiğini bildirdi.

Taşköprü Ziraat Odası Başkanı Murat Çelik,  yaptığı açıklamada, üretimin azalması ve hasat döneminde Çin'den ülkeye sarımsak girmemesi nedeniyle fiyatlarda artış yaşandığını söyledi. Taşköprü'de hasat sonrası üreticide fiyatı 3-5 lira arasında olup, şimdilerde ise 12 ila 15 lirayı bulan sarımsağın pazar ve marketlerde 20 lirayı kadar satıldığını belirten Çelik, "Parakendede bir ailenin yıllık tüketeceği sarımsak 2 kilo. Bu, tüketiciye çok yansımıyor ama ticaret yapana yansıyor" dedi. 

Bu yıl sarımsak üretiminin yağış nedeniyle azaldığının görüldüğünü ifade eden Çelik, şöyle devam etti:  "Ortalama 20-25 bin ton sarımsak üretiyorduk ama bu yıl sarımsak üretiminde yağışlardan dolayı azalma oldu. Buna rağmen bizim sarımsağımız her yıl ekonomik durumunu koruyabiliyor. Sarımsak üretimi az olduğu için fiyatlarda artış görüldü. Şu an Çin ve İran'dan ülkemize sarımsak girdi ancak bizim hasat yaptığımız dönemde Çin'den sarımsak girmedi. Bu da üreticiye önemli oranda olumlu yansıdı." Fiyat artışından dolayı üreticinin memnun olduğunu belirten Çelik, yıllık ortalama 2 kilo tüketilen sarımsağın aile bütçesini sarsmayacağını düşündüklerini belirtti. 

İlçeye bağlı Alatarla köyünde üreticilik ve toptan satıcılık yapan Tarık Kuşcu (52) ise sarımsak fiyatlarının geçen yıla oranla yüzde 50 arttığını söyledi. Yaklaşık 15 dönümlük bir alanda 35 yılı aşkın süredir üretim yaptığını ve yıllık ortalama 10 ton sarımsak ürettiğini kaydeden Kuçcu, tüketicilerin Taşköprü sarımsağını diğer sarımsaklara oranla daha çok tercih ettiğini belirtti. Sarımsaktaki fiyat artışıyla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Kuşcu, "Geçen seneki fiyatlara oranla yüzde 50 civarında artış var. Bunun nedeni de üretimin azalması, dışarıdan, Çin'den, diğer ülkelerden malın bu yıl az girmesi. Girdi fiyatları ve maliyetler yükseldi. Üretim azaldığı için bu da fiyatlara yansıdı" değerlendirmesini yaptı.

Mevsimsel nedenler nedeniyle üretimin değişebildiğini, örneğin bir dönümlük bir yerden 300 kilo ya da 1 ton ürün elde edilebileceğine vurgu yapan Kuşcu, "Geçen yıl sarımsak 3-4 lira ile 7-8 lira arasındaydı. Bu yıl 10-15-16 lira arasında şu an. Sarımsak üreticinin yüzünü güldürüyor diyebiliriz. Fiyatlar yüksek gibi gözüküyor ama bir evde ortama 2-3 kilo en büyük aile 5 kilo sarımsak harcıyor. Buna göre bu fiyatlar büyük değil. Keşke her yıl böyle olsa" ifadelerini kullandı. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.