Serada erkenci kiraz ürettiler

YAYINLAMA
GÜNCELLEMEKAHRAMANMARAŞ - Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Ziraat Fakültesince yürütülen çalışma neticesinde serada yetiştirilen erkenci kirazdan ilk hasat yapıldı. Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Sütyemez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 15 yıldır meyve ıslahı ve yetiştirme teknikleri üzerinde çalıştığını belirtti.

Yaklaşık 3 yıldır fakülteye ait serada kiraz yetiştiriciliği konusunda araştırma yaptığını ifade eden Sütyemez, "Bugüne kadar örtü altı dediğimiz yöntemle kiraz üretimi yapılmamıştı. Biz, kirazın serada yetişebileceğini ve erken ürün alınabileceğini gösterdik. Bu aslında bir metot. Üreticilere bunun uygulanabileceği göstermek istedik" dedi.

Serada, Türkiye'nin en erken kirazını nisanın ilk haftasında hasat ettiklerini savunan Sütyemez, şunları kaydetti:
"Kirazın piyasaya erken girmesine yönelik yaptığımız deneme üretiminde başarılı olduğumuz düşünüyoruz. Ülkemiz kiraz üretiminde çok önemli yerde. Diğer yandan özellikle meyvede erken ve geç üretimde ciddi kazançlar sağlanıyor. Dolayısıyla kirazın olmadığı bir dönemde piyasaya ürün sunarsanız yüksek fiyattan satarsınız. Geçen yıl Manisa bölgesinde 28 Nisan'da ilk kiraz çıkmış ve kilogram fiyatı 70 liradan satılmıştı. Biz bunu yaklaşık 20 gün daha öne çektik."
Sütyemez, serada yapılacak erkenci kirazın üreticiler için alternatif olacağını vurguladı.

KSÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sinan Baş da bilimsel araştırmalara büyük destek verdiklerini dile getirerek, kiraz üretiminin arttığı Kahramanmaraş'ta uygulanan yöntemin üreticilere yol göstereceğine inandığını söyledi.