10 °C

TMO'nun kararı üreticiyi memnun etti

TMO'nun fındık alım kararını değerlendiren TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Soydan, "Belki üreticilerin beklentilerinin altında olmuş olabilir ancak önemli olan devletin fındığa müdahale eden bir kurum olarak piyasada olmasıydı." dedi.

TMO'nun kararı üreticiyi memnun etti

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) aracılığıyla 2017 sezonu fındık için de alım kararı verilmesini memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Açıklamanın en yetkili makamdan geldiğine işaret eden Soydan, "Fındık hasadına başlanmadan önce 'TMO fındık alımı yapacak mı, yapmayacak mı' konusu merak ediliyordu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın açıklamasının ardından bu merak da giderilmiş oldu." ifadesini kullandı.

Soydan, TZOB olarak kendilerinin de TMO'nun mutlaka piyasada olması ve devletin mutlaka müdahale alımı yapması yönünde talepleri olduğunu anımsatarak, "Yapılan açıklamaya göre TMO önümüzdeki pazartesi gününden itibaren Giresun kalite fındık için 10,5 lira, levant kalite için 10 liradan alım gerçekleştirecek." dedi.

TMO'nun kararının, bazı tereddütleri de giderdiğine dikkati çeken Soydan, şöyle devam etti:

"Yapılan bu açıklama belki üreticilerin beklentilerinin altında olmuş olabilir ancak burada önemli olan devletin fındığa müdahale eden bir kurum olarak piyasada olmasıydı. Çünkü bu sezon bizim tereddütlerimiz vardı. Özellikle devlet müdahalesinin olmadığı yani TMO'nun alım yapmadığı bir piyasada fındık fiyatlarının açıklanan bu rakamların çok çok altında olması söz konusu olabilirdi. Onun için devlet eliyle fındığa müdahale önemliydi ve bu müdahale de gerçekleşmiş oldu."

TMO fındık alımına başlıyorTMO fındık alımına başlıyor

Kaynak: AA

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.