Yağlı tohumda üretim artışı ihracat için önemli

Yağlı tohum üretimine verilen desteğin artırıldığını ifade eden Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı Büyükhelvacıgil, üretim artışının Türkiyeyi ihracatta avantajlı konuma taşıyacağını söyledi.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, Türkiye'nin her yıl başta ayçiçeği, mısır ve aspir olmak üzere yaklaşık 2,7 milyon ton yağlı tohum ürettiğini söyledi.

Son yıllarda özellikle havza bazlı yağlı tohum üretme çalışmalarının başladığına kaydeden Büyükhelvacıgil, ülkenin söz konusu kalemdeki üretiminin 2014 yılında 2,7 milyon, 2015'te 2,6 milyon ve 2016'da 2,7 milyon ton olarak gerçekleştiğini bildirdi.

Türkiye'nin yağlı tohum ithalatına değinen Büyükhelvacıgil,  "2014 yılında 15 milyar dolar tarım ürünü ithal ettik. Bunun 4,3 milyar doları yağlı tohumlardır. 2015 yılında ise gerçekleştirilen 11,3 milyar dolarlık tarım ürünü ithalatının 3,5 milyar doları yine soya, ayçiçeği ve kanola gibi yağlı tohumlar. 2016 yılında da 11 milyar dolarlık tarım ürünü ithalatının 3,5 milyar doları yağlı tohum ve türevleridir. Bu da yağlı tohumların tarım ürünleri ithalatında önemli bir yere sahip olduğunu gösteriyor."

Büyükhelvacıgil, bu alandaki ithalatın azaltılması gerektiğini ifade etti.

Tarım ürünleri ithalatı azaldıTarım ürünleri ithalatı azaldı

"Destek artırıldı"

Yağlı tohum ürünlerine verilen desteğin artırıldığını kaydeden Büyükhelvacıgil, "Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yağlı tohum üretimini artırmak için çalışmaları başlattı. Bu çerçevede ayçiçeği, mısır ve aspir olsun, çiftçiye gereken desteği veriyor. Önceden ayçiçeğine verilen 25 kuruşluk destek bu sene 40 kuruşa çıkarıldı. Ayrıca mazot ve gübre desteği de veriliyor. Yani çiftçinin elini rahatlatacak çalışmalar yapılıyor. Ancak bunu daha da artırmalıyız" diye konuştu.

Büyükhelvacıgil, "Yağlı tohum üretiminin artması Türkiye'yi ihracatta üstün konuma taşıyacaktır. Böylece iç talebi karşılayarak ithalatımızı azaltıp, ihracatımızı artıracağız. Gıda güvenliğini ve Türkiye'nin kendi kendine yeter bir duruma gelmesini sağlayarak geleceğe güvenle bakacağız" dedi.

Bu konularda ilginizi çekebilir