7 °C

Dünyanın ilk teknoloji büyükelçisi seçimler için çalışıyor

Dünyanın ilk teknoloji büyükelçisi Casper Klynge, Danimarka'da düzenlenecek seçimler öncesinde teknoloji şirketleriyle iletişim halinde olduklarını belirterek sosyal medya manipülasyonlarına ve sahte haberlere karşı tedbir aldıklarını belirtti.

Dünyanın ilk teknoloji büyükelçisi seçimler için çalışıyor

Danimarka Teknoloji Büyükelçisi Casper Klynge, ülkenin başkenti Kopenhag'da bulunan ve yabancı gazetecilere hizmet veren Uluslararası Basın Merkezi'nde, sosyal medya manipülasyonları ve sahte haberlere karşı aldıkları tedbirlere ilişkin açıklama yaptı.

Ülkede en geç haziran ayında parlamento seçimlerinin düzenleneceğini hatırlatan ve son yıllarda bazı ülkelerde yapılan seçimlerde dış müdahalelerin gündeme geldiğini belirten Klynge, "Bu olasılıkları çok ciddiye alıyoruz. Büyük platformlarla yaptığımız görüşmelerde bu konuları da gündeme getiriyoruz. Görüşmelerimizin içeriğinin detaylarına girmeyeceğim ama seçimlere müdahaleleri önlemek ve sahte hesapların belirlenebilmesi ve silinebilmesi için, büyük teknoloji şirketlerini uyarmak için çalışma arkadaşlarımla özellikle son aylarda çok yoğun mesai harcıyoruz" diye konuştu.

Önlemlerin, Danimarka'daki seçimlere müdahale edileceği anlamına gelmediğinin altını çizen Klynge, "Tedbirlerimizi şimdiden alıyoruz. Risk düzeyini en yüksek seviyeye çıkardık. Teknoloji şirketlerinin de bu konuyu son derece ciddiye aldığımızı anlaması için çaba gösteriyoruz" dedi.

Dünyanın ilk teknoloji büyükelçisi

Klynge, dünyanın ilk teknoloji büyükelçisi olması sebebiyle yaptığı işin merak edildiğini belirterek kendisinin ABD başta olmak üzere Çin'deki teknoloji şirketleriyle de iletişim halinde olduğunu ve Danimarka'nın çıkarları çerçevesinde bu şirketlerle görüşmeler yürüttüğünü söyledi.

Silikon Vadisi, Çin ve Danimarka olmak üzere, büyükelçiliğin üç ana merkezi olduğunu kaydeden Klynge, gelecekte Kenya'nın başkenti Nairobi'de de bir merkez kurmayı hedeflediklerini açıkladı. Klynge ayrıca, ekibinin 18 kişiden oluştuğunu söyledi.

Seçim öncesi Seçim öncesi "Bilişim Suçları ile Mücadele Ekipleri" oluşturuluyor

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap