21 °C

Instagram kullanıcılarını bekleyen tehlike

Antivirüs yazılım kuruluşu ESET, kişilerin kimlik bilgilerini çalmayı amaçlayan yeni virüsün hedefinde Türkiye’deki Instagram kullanıcıları olduğunu söyledi.

Instagram kullanıcılarını bekleyen tehlike

Antivirüs yazılım kuruluşu ESET, akıllı telefonlar üzerinden Instagram hesaplarının kimlik bilgilerini çalmayı hedefleyen 7'si Türkçe hazırlanmış 13 yeni zararlı yazılım keşfetti.

'Android / Spy.Inazigram' olarak etiketlenen kötü amaçlı yazılımın Google Play mağazasında yer alan 13 uygulamada tespit edildiğini belirten ESET, "Uygulamalar, Instagram kimlik bilgilerini oltalama yoluyla ele geçirerek uzak bir sunucuya gönderiyor" diye açıklama yaptı.

Uygulamaların çoğu Türkçe

Bu 13 uygulamanın 7'sinin Türkçe olmasını, Türkiye'deki kullanıcıların hedef alınarak hazırlanmış olduğu belirtilen açıklamada, "Tüm dünyadaki Instagram kullanıcılarını hedefleyebilmek için diğer uygulamalar İngilizce düzenlenmiş. Son tespitlere göre bu kötü amaçlı uygulamalar global düzeyde 1.5 milyon kullanıcı tarafından indirildi. ESET'in uyarısı üzerine söz konusu 13 uygulamanın hepsi mağazadan kaldırıldı" ifadelerine yer verildi. 

Nasıl çalışıyorlar?

Tüm uygulamaların, Instagram kimlik bilgilerini toplama ve bunları uzaktaki bir sunucuya gönderme esasına dayanan bir tekniği kullandığı belirtilen açıklamada, "Kullanıcıları indirmeye yöneltmek için uygulamalar, herhangi bir Instagram hesabındaki takipçileri, beğenilmeleri ve yorumları artırmayı vaat ediyor. İlginç şekilde, ele geçirilen hesaplar gerçekten de bir süre için takipçi sayılarını artırmak için kullanıldı" denildi.

Kullanıcıları uyardı

Kullanıcıların dikkat etmesi gerekenler konusunda uyaran firma şu noktaların altını çizdi:

"Uygulamaları indiren kullanıcıların Instagram benzeri bir ekran aracılığıyla kimlik bilgilerini kullanarak giriş yapması gerekiyor. Forma girilen kimlik bilgileri saldırganların sunucusuna düz metin olarak gönderiliyor.Kimlik bilgilerini girdikten sonra, kullanıcı 'yanlış şifre' diye bir hata mesajıyla karşılaşıyor ve giriş yapamıyor.

Hata mesajı ayrıca, kullanıcının Instagram'ın resmi web sitesini ziyaret etmesi gerektiğini ve üçüncü parti uygulamada oturum açmak için hesabın doğrulandığını gösteren bir not içeriyor. Kurbanlar, yetkisiz kişiler hesaplarına giriş yapmak istediğinde bilgilendirildiğinden ve Instagram'ı açar açmaz hesaplarını doğrulamaya teşvik edildiğinden, bu not sayesinde şüphelerin azaltılması amaçlanıyor."

Kendinizi nasıl koruyabilirsiniz?

ESET kullanıcıların kendilerini nasıl korumaları gerektiği hakkında da, "Sözkonusu uygulamalardan birini indirdiyseniz, simgelerinden birini yüklü uygulamalarınızın altında bulacaksınız. Ayrıca, Instagram'dan hesabınıza giriş yapmaya teşebbüs eden biri hakkında, bir uyarı görmüş olacaksınız. Son olarak, Instagram hesabınızın takipçi ve takip edilen sayıları artmış gibi görünebilir veya hiç göndermediğiniz yorumlara yanıt alabilirsiniz.

Cihazınızı temizlemek için uygulama yöneticinizde bulunan sözkonusu uygulamaları kaldırın veya sizin için tehditleri ortadan kaldırabilecek güvenilir bir mobil güvenlik çözümü kullanın. Instagram hesabınızı güvence altına almak için Instagram şifrenizi hemen değiştirin. Aynı şifreyi birden çok platformda kullanıyorsanız bunları da değiştirin.Siber hırsızlar, çalınan kimlik bilgilerinizi kullanarak, diğer web hizmetlerine erişebilir. Bu nedenle ESET uzmanları, hesaplarınızın her birinde farklı bir şifre kullanmanız öneriyor" şeklinde açıklama yaparak konuya açıklık getirdi.

Kaynak: DHA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.