7 °C

Piyasaların güveni yerine geldi

İTO Piyasa Güven ve Beklenti indeksleri 'iyimserlik eşiğini' aştı

Piyasaların güveni yerine geldi

İSTANBUL - İstanbul Ticaret Odası (İTO) Piyasa Güven ve Beklenti indeksleri iyimserlik eşiğini aştı. 

İstanbul Piyasa Güven İndeksi ocak ayına göre yüzde 2,5 artarak 101,37'ye ulaştı. Eğilim ve Beklenti İndeksi ise ocak ayına kıyasla yüzde 3,9 yükselerek 108,69 puan oldu.

İTO, üçer aylık dönemler itibariyle gerçekleştirilen İstanbul Piyasa Güven İndeksi ile İstanbul Piyasa Eğilim ve Beklenti İndeksi'nin 2013 yılı nisan ayı sonuçlarını açıkladı. 
Buna göre, reel kesimin sektör bazlı ve genel ekonomik durum itibariyle güven ve eğiliminin belirlenmesine yönelik olarak hazırlanan Güven İndeksi, 2013 nisan ayında ocak ayına göre yüzde 2,5 artarak 101.37 indeks değeri ile iyimserlik seviyesi olan 100 puanı aştı. 

Reel sektörün ve ekonominin geleceğe dönük performans beklentilerini tespit eden İstanbul Piyasa Eğilim ve Beklenti İndeksi de 2013 Nisan ayında ocak ayına göre yüzde 3,9 oranında yükselerek 108.69 puan oldu. 

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş yaptığı değerlendirmede, Güven ve Beklenti İndeksleri'nde görülen iyileşmeye paralel olarak reel sektörün iyimserlik düzeyinin kayda değer oranda arttığını belirtti. 

Yalçıntaş, "İndekslerdeki düzelme eğiliminde hem yurtdışında hem de yurtiçinde yaşanan ekonomik olayların etkisi devam etmektedir. Küresel mali piyasalardaki olumlu havanın parasal genişleme politikası uygulamalarına bağlı olarak bozulmaması finansal gerginliği önemli ölçüde azalttı ve finansal kaynakları da genişletti. Bu da piyasaların güvenini tazelerken geleceğe yönelik iyimserliği artırdı. Piyasaların güveni yerine geldi" ifadelerini kullandı. 

Yurtiçindeki olumlu gelişmelere de değinen Yalçıntaş, şunları kaydetti: 

"Mali piyasalarımız bir yandan küresel iyimserlikten faydalanırken diğer yandan makro ekonomik olarak birçok gelişmiş ülkeye göre daha iyi konumda olmanın meyvelerini topluyor. İç talebin dengeli artışının ve faiz koridorunun alt sınıra indirilmesinin TL üzerindeki değerlenme baskılarını azaltarak makro finansal riskleri sınırlandırdığını gözlemliyoruz." 

Yalçıntaş, yakalanan bu rüzgarın gelecek dönemlerde devam edeceğine inandığını da vurguladı. 
Bu arada, İTO'nun söz konusu indekslerinin son 7 yıllık seyri şöyle gerçekleşti: 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap