14 °C

Teknoloji devleri İstanbul'da buluştu

Türk Telekom, Avrupa'nın teknoloji devlerini 5G teknolojisi için İstanbul'da buluşturdu.

Teknoloji devleri İstanbul'da buluştu

Türk Telekom Grubu, Avrupa'nın teknoloji devlerini 5G teknolojisi için İstanbul'da buluşturdu. Avrupa Birliği, 5G Teknolojisinin yol haritasını Türk Telekom ev sahipliğinde ele aldı.

Türk Telekom Grubu'ndan yapılan açıklamaya göre, grup şirketi Argela, 5G teknolojisine uzanan yolda Türkiye'yi uluslararası arenada temsil etmeye devam ediyor. Avrupa'nın telekomünikasyon devleri, mobil iletişimin geleceği olan 5G teknolojisi için rotayı belirlemek üzere başlatılan Avrupa Birliği COMBO Projesi için İstanbul'da Argela ev sahipliğinde bir araya geldi.

Argela'nın İstanbul’daki ofisinde düzenlenen COMBO projesi değerlendirme toplantısında 5G konusunda kaydedilen son gelişmeler ve devam eden araştırmalar paylaşıldı. 5G’nin yol haritasının çizildiği toplantıların ana konu başlıkları ağlar arası geçişlerde servis devamlılığı, tüm ağlara tek bir abonelik ile erişimin sağlanması, ağları eş zamanlı kullanarak servis kapasite artırımı, trafik yoğunluğuna göre gerektiğinde ağlar arasında trafiğin yönlendirilmesi, mobil ve sabit ağ trafiğinin fiber optik teknolojilerden yararlanarak ortak alt yapıdan taşınması oldu.

Toplantıların sonuç bildirgesinde ise genişbant ağ servislerinin ortak alt yapıdan sunulduğu mimarilerde servislerin abonelere yüksek kalitede ulaştığı, hızla artmakta olan bant genişliği ihtiyaçlarının etkin şekilde karşılanabildiği ve operatör harcamalarının önemli şekilde düşüş gösterdiği, bu nedenle de mimarilerin 5G için önemli bir referans oluşturduğu başlıkları yer aldı.

Toplantı kapsamında ayrıca, 5G ve 5G'nin yapı taşlarını oluşturacak teknolojiler, yazılım tanımlı ağlar, ağ sanallaştırması ve geleceğin şebeke yapısı üzerine test çalışmaları yapıldı.

"Türkiye adına öncü olmaya devam edeceğiz"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Argela Üst Yöneticisi (CEO) Bülent Kaytaz, COMBO projesinde Türk Telekom Grubu adına yer almaktan ve Türkiye'yi temsil etmekten büyük gurur duyduklarını belirtti. Türkiye'nin bilgi toplumuna dönüşüm sürecinde, güvenilir ve yüksek performanslı veri altyapılarına olan ihtiyacın kritik bir rol oynadığına vurgu yapan Kaytaz, şunları kaydetti:

"Geleceğin mobil ağlarının başarısında fiber altyapının rolü de çok önemli. Telekomünikasyon alanındaki Ar-Ge uzmanlığımızla iletişimin geleceğini şekillendirecek iş birliği çalışmalarında yer almayı ve sektörümüze öncülük etmeyi sürdürüyoruz. Argela olarak 5G'ye giden yolda hem yerel hem de küresel ölçekte yapılacak girişimlerde Türkiye adına öncü olmaya gelecekte de devam edeceğiz."

7 ülkeden 15 temsilcinin katılımı ile yürütülen COMBO projesi, dünya telekomünikasyon sektörünün nabzını tutuyor. Türkiye'yi sadece Türk Telekom Grubu adına Argela'nın temsil ettiği proje, dünyada 5G teknolojisinin gelişiminde yol haritasını belirleyecek en önemli girişimlerden biri olarak kabul ediliyor.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap