Vodafone Türkiye, 5G için testlere başladı

Vodafone, 5G teknolojisi için en önemli spektrum bantlarından biri olan 700 MHz bandını test ederek Türkiye'de 5G için bu alanda yapılan ilk çalışmaya imza attı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Vodafone, 5G teknolojisinin temel kapsama bantlarından biri olacak 700 MHz spektrum bandını mevcut 4,5G şebekesini kullanarak Türkiye'de test eden ilk operatör oldu.

İstanbul Tuzla'da bulunan laboratuvar ortamında ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan (BTK) alınan izinler kapsamında gerçekleştirilen testte 10 MHz spektrum bandı kullanan Vodafone ayrıca, sahip olduğu 2600 Mhz bandındaki 15 MHz bandı da 700 MHz bandı ile birlikte kullanarak ikili taşıyıcı birleştirme teknolojisinin de başarılı bir şekilde çalıştığını ortaya koydu.

Açıklamada verilen bilgilere göre, hali hazırda karasal televizyon yayıncılığı için kullanılmasına rağmen 800 MHz bandından bile daha geniş kapsama alanı sağlayabilen 700 MHz bandı, 5G teknolojisinin geniş kitlelere ulaşabilmesi için en temel spektrum bantlarından biri olarak kabul ediliyor.

Sahip olduğu yayılım gücü, dalga boyu ve kolay bozulmayan yapısı ile 5G teknolojisini daha geniş alanlara ve bina içlerine ulaştırabilen 700 MHz bandı sayesinde 5G servisini sadece şehir merkezlerine değil, yollara ve kırsal bölgelere ulaştırmak mümkün olacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Vodafone Türkiye Teknolojiden Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Mallik Rao, "Vodafone ve Huawei'nin dünya çapında başlattığı TechCity (Teknoloji Şehri) projesi kapsamında ilklere imza atıyoruz. Son olarak başarılı bir testi daha hayata geçirerek, 5G'yi geniş kitlelere ulaştırmak için en önemli spektrum bantlarından biri olan 700 MHz bandını mevcut 4,5G şebekemizi kullanarak Türkiye'de bir ilki daha gerçekleştirdik. Sahip olduğu geniş kapsama özelliği sayesinde 700 MHz bandının kullanımı şehir merkezlerinin yanı sıra özellikle yol ve kırsal bölgelere 5G teknolojisini ulaştırmak için büyük önem taşıyor." değerlendirmesinde bulundu.