Araplar iç giyimde Türkiye’yi keşfetti, ihracat katlandı

İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Türkiye’de üretilen iç çamaşırı ve yatak kıyafetlerine Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinden talep patlaması olduğunu söyledi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL - DÜNYA

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Cezayir, Suudi Arabistan ve İsrail’den de Türkiye’de üretilen iç çamaşırı ve yatak kıyafetlerine rağbetin giderek arttığını söyledi. Tanrıverdi, “İç çamaşırında Cezayir’e ihracat 6’ya, Suudi Arabistan’a ihracat ise 3’e katlandı” dedi.

Türkiye’de üretilen iç çamaşırı ve yatak kıyafetlerine bazı Doğu Avrupa ülkeleriyle Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan talep patlaması var. Son beş yılda iç çamaşırı ihracatı Irak ve Libya’ya 8, Cezayir’e 6, Romanya ve Ukrayna’ya ise 4.5 kat arttı. 

2014 rakamlarına göre dünyada iç giyim ve yatak kıyafeti ithalatının 34.2 milyar dolarlık bir pazar oluşturduğunu bildiren İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Türkiye’nin geçen yılki iç giyim ve yatak kıyafeti ihracatının ise 804 milyon dolar olarak gerçekleştiğini söyledi. 

3q5y5try.png

Üçte biri Almanya İngiltere ve Fransa’ya 

İç giyim ihracatının yaklaşık üçte birinin Almanya, İngiltere ve Fransa’ya yapıldığını hatırlatan Tanrıverdi, şöyle devam etti: 
“Son beş yılda ihracat Almanya’ya yüzde 8, İngiltere’ye yüzde 10, Fransa’ya yüzde 31 gerilese de bu üç ülke Türkiye’nin iç giyim pazarında ilk sıralardaki yerlerini koruyor. 

Avrupa’dan talebin azalmasına rağmen 2010’da 606 milyon dolar olan iç giyim ve yatak kıyafeti ihracatında son beş yılda yüzde 32 artış kaydedildi. İhracat artışında Ortadoğu, Kuzey Afrika ve eski Doğu Bloku ülkelerinden gelen talep patlamasının payı büyük. Örneğin son beş yılda Romanya ve Ukrayna’ya Türkiye’nin iç giyim ihracatı 4.5 kat artış gösterdi.”

İstikrarsızlığa rağmen talep artıyor 

Yıllardır siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Irak ve Libya’dan iç giyim ürünlerine tam bir talep patlaması yaşandığına dikkat çeken Tanrıverdi, her iki ülkeye iç giyim ihracatının son beş yılda yaklaşık 8 kat arttığının altını çizdi. Tanrıverdi şunları söyledi: “Geçen yıl Irak’a 28.5, Libya’ya 19.5 milyon dolarlık iç giyim ihracatı yaptık. Cezayir’e iç giyim ihracatımız ise yaklaşık 6 kat artışla 35.8 milyon dolara çıktı. Suudi Arabistan ve İsrail’den de iç giyim ürünlerine rağbet giderek artıyor. Suudi Arabistan’a iç giyim ihracatı beş yılda üçe katlandı.”

Etiketler