9 °C

Denim giyside en çok kadınlar "Türk" markasını tercih etti

İHKİB Başkanı Tanrıverdi, "Türkiye'den yapılan denim giysi ihracatının değer olarak yarısı kadın denim pantolonları oldu" dedi

Denim giyside en çok kadınlar "Türk" markasını tercih etti

ESKİŞEHİR -  İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, 2013 yılında Türkiye'den 1.6 milyar dolar değerinde denim giysi ihracatı yapıldığını ve en fazla kadın denim pantolonlarının ihraç edildiğini bildirdi.

Tanrıverdi, denimin son yıllarda moda trendinin artmasıyla artık dünyada en çok kullanılan konfeksiyon ürünlerinden biri olduğunu söyledi.

İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri'nin (İTKİB) "İstatistiklerle Türkiye'nin Denim Kumaş ve Konfeksiyon Dış Ticareti 2013 Raporu" hakkında bilgi veren Tanrıverdi, Türkiye'nin son 14 yıllık süreç içerisinde denim giysi ihracatının yaklaşık dört katına çıktığını belirtti.

"2013 yılında Türkiye'den 1.6 milyar dolar değerinde denim giysi ihracatı yapıldı" diyen Tanrıverdi, 17.2 milyar dolar değerindeki toplam hazırgiyim ve konfeksiyon ihracatı içerisindeki payının yüzde 9.4 olarak gerçekleştiğini vurguladı.

Türkiye'nin denim giysi ihracatında en büyük pazarlarının Almanya, İngiltere, İspanya, Hollanda ve Danimarka olarak sıralandığını anlatan Tanrıverdi, şöyle konuştu:

"Geçtiğimiz yıl Almanya'ya 273.4 milyon dolar değerinde denim giysi ihraç edildi. Denim ihracatımız 2012 yılına kıyasla yüzde 8 oranında arttı. Almanya'ya yapılan ihracatın toplam denim giysi ihracatında payı yüzde 17 düzeyinde oldu. Diğer bir ifade ile toplam denim giysi ihracatının yaklaşık altıda birini Almanya'ya gerçekleştirdik. İkinci büyük pazarımız olan İngiltere'ye de yüzde 30'luk artışla 219.6 milyon dolarlık denim giysi ihraç ettik. İngiltere'nin Türkiye toplam denim giysi ihracatında payı yüzde 13.6 oldu. Üçüncü büyük pazarımız İspanya'ya ise yüzde 14 artışla 186.2 milyon dolar değerinde denim giysi ihraç ettik."

En yüksek ihracat artışı Çin'e

Denim giysi ihracatında en yüksek oranlı artışın, Çin'e gerçekleştirildiğini bildiren Tanrıverdi, 2013 yılında Türkiye'den Çin'e yüzde 49 oranında artışla 11.8 milyon dolarlık denim giysi ihraç edildiğini ifade etti.

Rapora göre bir zamanlar dünyanın en önemli denim üreticisi olan ABD'nin, üretimde liderliğini Çin, Hindistan, Pakistan, Bangladeş gibi Asya ülkelerine ve Türkiye'ye kaptırdığına ilişkin bilgilerin de yer aldığını aktaran Tanrıverdi, şunları kaydetti:

"Denim konusu Türkiye'nin de ihtisas alanı gibi oldu. Artık denim konusunda uzman ülkelerden biriyiz. Hemen hemen bütün dünya markalarına denim üretimi gerçekleştiriyoruz. Türkiye denimde birçok ülkeden daha kuvvetli vaziyette. Yapılan inovasyon ve Ar-Ge çalışmalarıyla inceltilmesinden, kalınlaştırılmasına kadar kumaş üstünde yapılan bir takım değişiklikler, renkli, baskılı olması gibi etkenler dünyada kullanımını arttırdı. Son dönemlerde yapılan yatırımlarla kumaş fiyatları da çok yüksek olmaktan çıktı, maliyetlerde düştü. Türkiye'de de herkes bütçesine göre denim bulabiliyor. Önemli olan da bu. Tahmin ediyorum kıyafeti olup da denim pantolonu olmayan yoktur dünya üzerinde."

En yüksek denim ihraç ürünü kadın pantolonu

Türkiye'den en fazla ihraç edilen denim giysilerin başında kadın pantolonlarının geldiğine değinen Tanrıverdi, şöyle devam etti:

"Geçen yıl, bir önceki yıla göre 11.3 artışla 804.7 milyon dolarlık kadın denim pantolonu ihraç ettik. Türkiye'den yapılan denim giysi ihracatının değer olarak yarısı kadın denim pantolonları oldu. İkinci en fazla ihraç edilen ürün grubu da erkek denim pantolonlarıdır. Bu alanda 2013 yılında 710.3 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Erkek denim pantolonların toplam denim giysi ihracatında payı da yüzde 44.1'dir. İhracatı yapılan kadın denim ceketler ve etekler, diğer önde gelen ihracat kalemlerimiz arasında yer alıyor."

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.