Türk tekstil sektöründen Kızılay’a yeni koleksiyon

Türk Kızılayı’nın 6 bin 500 çalışanı için teknik tekstil ürünlerinden yeni kıyafetler üretilecek. Üretimi Çorlu’da yapılacak ve 2 milyon TL’ye mal olacak projenin finansmanını İTHİB üstlenecek.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İrem ÇETİNGÖZ

İstanbul Tekstil Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB), Türk Kızılayı görevlilerinin yardım faaliyetlerinde giydiği kurumsal kıyafetleri, teknik tekstil kumaşla yeniden tasarladı. İTHİB, özel koleksiyonda başta 50 bin metre nano t eknoloji, antibakteriyer, nefes alabilen, yanmayan, buruşmayan, terletmeyen kumaş kullandı.

Türk Kızılayı’nın 6 bin 500 çalışanı için teknik tekstil ürünlerinden üretilecek kıyafetlerin üretimi Çorlu’da yapılacak. Toplam 2 milyon TL’ye mal olacak projenin finansmanını İTHİB üstlenecek. Kızılay çalışanları Eylül ayından itibaren yeni kıyafetleri ile dünyanın her yerinde yardım faaliyetlerini sürdürecek. Çırağan Sarayı’nda düzenlenen tanıtım toplantısına İTHİB Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Gülle, Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık katıldı.

Basın toplantısında konuşan İTHİB Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Gülle, “Dünya markamız Türk Kızılayı görevlilerinin dünyada ülkemizi temsil ederken giydiği kıyafetleri Türkiye’nin kumaşı ve Türkiye’nin tasarımı ile yeniledik. Türk tekstil sektörü olarak dünyadaki son teknolojik yeniliklerle ürettiğimiz nano teknoloji, antibakteriyel, nefes alabilen, yanmayan, buruşmayan, terletmeyen kumaşlarımızla Kızılayımızın kurumsal kıyafet imajını tasarladık.

6.500 çalışanı ile sadece ülkemizde değil, tüm dünyada insani yardım hizmetinde model alınan, insanların en zor anlarında yanında olan gurur kaynağımız Türk Kızılayı’na, bizler de Türk tekstilcileri olarak elimizden gelen katkıyı sunmak istedik. Dünyanın dört bir yanına Türk yardımseverliğini taşıyan Türk Kızılayı çalışanlarının kutsal görevlerini yerine getirirken hareket kabiliyetini kolaylaştırmayı ve keyifl i hale getirmeyi hedefl edik” dedi.

Özel kumaş Çorlu’da üretilecek

Türk tekstil sektörü olarak farklı özelliklere sahip teknik tekstil ürünlerini uzun bir süredir ihraç ettiklerini belirten Gülle, bu kadar özelliği bir arda barındıran kumaşın ise ilk olarak Türk Kızılayı’nın ihtiyaçları doğrultusunda İTHİB üyesi Öztek Tekstil tarafından Çorlu’da üretildiğini bildirdi. Gülle toplam 2 milyon Türk Lirası’na mal olacak projenin finansmanının ise İTHİB tarafından karşılanacağını söyledi.

“Türk tasarımı da insani yardım sektörüne imzasını atacak”

Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık “Ülkemiz ihracatının lokomotifi tekstil sektörümüzle insani yardım ortak paydasında bir kez daha buluştuk. Kan bağışı ve yardım konusunda da olduğu gibi desteğini bir kez daha esirgemeyen İTHİB Başkanı İsmail Gülle’ye teşekkür ediyorum. Bizler de Kızılaycılar olarak sadece ülkemizde değil dünyanın dört bir yanında ihtiyaç sahiplerinin yaralarını sararken milli gururumuz olan Türk tekstili ve tasarımı ürünü olan yeni kıyafetlerimizi üzerindeki kırmızı hilalimizle gururla taşıyacağız. Bu proje sayesinde dünyada ‘Türk Tipi Yardım Modeli’nin yanında Türk kumaşı ve tasarımı da insani yardım sektörüne imzasını atacak’ dedi.

İTHİB Moda Danışmanı ve dünyaca ünlü modacı Hakan Akkaya da “8 ayrı tasarımda mont, yelek, pantolon, yağmurluk, polar, basic t-shirt, polo yaka kısa ve uzun kollu t-shirtten oluşan koleksiyonu tasarlarken, Kızılay çalışanlarının insanlara yardım elini uzatırken, konforunu ve işlerini kolaylaştırmasını hayal ettim” dedi.