17 °C

Üretim artıyor, tekstil büyüyor

TGSD Başkanı Cem Negrin, CNN International’da yaptığı konuşmada, Türkiye’deki tekstil sektörünün büyüdüğünü, tekstil işçisinin kazandığı ücretin Avrupa birliğindeki diğer ülkelere oranla daha fazla olduğunu dile getirdi

Üretim artıyor, tekstil büyüyor

İSTANBUL - CNN International’da, John Defterios’un hazırlayıp sunduğu 'Marketplace Middle East' programı bu hafta Türkiye’deki tekstil sektörüne odaklandı. Program; uluslararası giyim markalarının Türkiye’de şube açmalarının yanı sıra, yerel markaların günden güne küreselleşmeleri, düşük üretim maliyetleri ve Türkiye’nin stratejik konumunun birleşimiyle en büyük sanayi kollarından olan tekstil sektörünü masaya yatırdı

30 Ekim Çarşamba günü CNN International kanalında yayınlanan programda Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TGSD (Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği) Başkanı Cem Negrin, Mavi Jean’s CEO’su Cüneyt Yavuz, Rimaks Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Marsel Eskinazi ve Üretim Müdürü Emir Eskinazi katıldı.

Cem Negrin;  Türkiye’deki tekstil sektörünün büyüdüğünü, tekstil işçisinin kazandığı ücretin Avrupa birliğindeki diğer ülkelere oranla daha fazla olduğunu dile getirdi. “Biz Türkiye’de çok büyük fabrikalara sahibiz. Bu nedenle diğer ülkelerin önümüzdeki on yıl içinde bizim için büyük bir sorun olacaklarını düşünmüyorum, Türkiye’nin üretimi artmaya devam edecek ve hiçbir şekilde azalmayacak” dedi.

"35 yılda 17 milyar dolar ticaret hacmi"

Rimaks Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Marsel Eskinazi ve Üretim Müdürü Emir Eskinazi ise tekstil sektörüyle ilgili rakamsal verilere dikkat çektiler. Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği’nin rakamlarına dayanarak son 35 yılda, 17 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşan sektörün, ülkenin gayri safi milli hasılasının yüzde 10’una ve toplam istihdamın yüzde 20’sine denk düştüğünü belirttiler. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap