24 °C

10 günlük tatil 1.5 milyar liralık hareket yarattı

TÜROFED Başkan Yardımcısı İşler, 10 günlük bayram tatilinin konaklama sektörüne katkısının 1,5 milyar lira olduğunu bildirdi.

10 günlük tatil 1.5 milyar liralık hareket yarattı

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, 10 günlük bayram tatilinin konaklama sektöründe 1,5 milyar liralık ekonomik hareketlilik oluşturduğunu söyledi.

Tatil nedeniyle iş hayatının durmasına rağmen turizm sektörünün canlandığını belirten İşler, "Aynı dönemde kurban, otobüs, ulaşım, uçak bileti, benzin istasyonları gibi diğer sektörleri de hesapladığımızda bu rakamın 10 milyar liraya ulaştığını değerlendiriyoruz." dedi.

İç pazarın tüm tatil boyunca lider olduğunu kaydeden İşler, İran ve ABD'den Ege Bölgesi'ne gelen rezervasyon sayısının 2015 yılına göre daha çok arttığını dile getirdi.

Çeşme Otelciler Birliği Başkanı (ÇEŞTOB) Veysi Öncel de bayram tatilinin 10 güne çıkmasıyla turizm bölgelerinde büyük bir ekonomik canlılığın yaşandığını aktardı.

Sektör için uzun tatillerin her zaman faydalı olduğunu işaret eden Öncel, "Otellerimizde doluluk oranları yüzde yüze ulaştı. Son yıllarda zorda olan turizm sektörü için bu 10 gün rahat bir nefes aldırdı. Tatil bize ilaç gibi geldi." değerlendirmelerinde bulundu.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap