11 °C

Artvin'in Karagöl'leri beyaza büründü

Artvin'in Şavşat ve Borçka ilçelerinde bulunan ve doğal güzellikleriyle adeta kentin simgesi haline gelen Karagöl'ler, yağan karla bambaşka güzelliğe büründü.

Artvin'in Karagöl'leri beyaza büründü

Artvin'in Şavşat ve Borçka ilçelerinde bulunan ve doğal güzellikleriyle adeta kentin simgesi haline gelen Karagöl'ler, yağan karla bambaşka güzelliğe büründü.

Barındırdığı tarihi kilise ve köprüleri, karlı yüksek dağları, krater gölleri, yemyeşil yaylaları ve ormanların arasında mavi boncuk gibi parıldayan Karagöl'leri ile yeryüzü cennetini andıran Artvin, dört mevsim doğa tutkunlarını ağırlıyor.

Borçka ilçe merkezine 27 kilometre mesafedeki Karagöl, yöredeki diğer bazı göller gibi 1800'lü yılların başında meydana gelen heyelanda küçük bir derenin önünün toprak kütlesiyle kapanması sonucu oluştu. Yazın yeşilin, sonbaharda sarı, turuncu ve kırmızının onlarca tonuna bürünen ağaçların göle yansımasıyla ziyaretçilerine kartpostallık görüntüler sunan Karagöl, havaların soğuması sonucu etkili olan karla beyaza büründü.

Kar kalınlığının yer yer 40 santimetreye ulaştığı bölgede, soğukla birlikte gölün yüzeyi de buz tuttu. Soğuğa rağmen Karagöl'ü ziyaret etmek isteyen doğa severler, kardan dolayı kapanan yolun yaklaşık 2-3 kilometrelik kısmını yürümek durumunda kaldı.

Manzara yorgunlukları unutturuyor

Araçlarını yol kenarına çekerek güç de olsa Karagöl'e ulaşan ziyaretçiler, kendilerini karşılayan manzara karşında tüm yorgunluğunu unutarak karın ve doğanın tadını çıkardı.

Trabzon'dan arkadaşlarıyla gelen Özlem Kurt,  ilk kez geldiği Karagöl'ün doğasına hayran kaldığını belirterek, "Kardan dolayı yolun yaklaşık 3 kilometresini yürümek zorunda kaldık. Hem spor yapmış olduk hem de göle yağan karın muhteşem görüntüsünü gözlerimizle gördük. Buraya bayıldık, yürüdüğümüz değdi." dedi.

Bölgeye bu mevsimde sonbaharı görmeye geldiklerini ancak kendilerini karın karşıladığını dile getiren Kurt, "Göl donmuş ve güzel bir manzara oluşturmuş. Arkadaşımla kar topu oynadık. Çok eğlenceli ve güzel bir gün geçirdik." ifadesini kullandı.

Doğasever ve fotoğrafçı ilgisi

Özellikle doğaseverler ve fotoğrafçıların akınına uğrayan, ladin ve çam ağaçlarından oluşan yoğun ormanlarla çevrili Karagöl, ziyaretçilerine eşsiz anlar yaşattı. Gölde tekneyle gezinti yapan ziyaretçiler, bol bol fotoğraf çekerek gördükleri güzellikleri ölümsüzleştirme şansı yakaladı.

Kendisi gibi bir profesyonel fotoğraf sanatçısı arkadaşıyla Van'dan gelen Musa Talaşlı, Türkiye'nin birçok ilini gezerek fotoğraflarını çektiğini, Karadeniz bölgesine ise ilk kez geldiğini söyledi.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.