Avrupalı turistler Türkiye'ye dönüyor

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bağlıkaya, Avrupa ülkelerindeki turistlerin yeniden Türkiye'ye yöneldiğini söyledi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yabancı turistleri ülkeye çekmek için destinasyon sayısını artırıp, sezonu uzatmak gerektiğini söyledi.

Turizm sektörü olarak 2018'de rekor kırdıklarını belirten Bağlıkaya, "Fakat değişik segmentteki yolcular biraz daha geç geliyor. Bunlar kruvaziyer, kongre turizmi gibi segmentler. Bunlar biraz daha nazlı yolcular. Harcama kapasitesi yüksek, ekonomik durumlarının biraz daha iyi olduğu turistlerin tercihleri bunlar. Dolayısıyla onlar biraz daha geç geliyor. Kruvaziyerle ilgili bir de özel durum var. Bunlar yaklaşık 4 sene önce planlanıyor. 2016'da gerçekten askilik yaşadı sektör. Ben 2019'da yavaş yavaş Türkiye'nin kruvaziyer limanlarına talebin artacağını düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Bu yıl da turizmde rekor hedeflediklerini vurgulayan Bağlıkaya, 40 milyar dolar ve 50 milyon turist hedefiyle sezona başlayacaklarını aktardı.

Gelecek sezon için de değerlendirmelerde bulunan Bağlıkaya, "2018'de Avrupa pazarı 2015'in gerisinde kapattı. Her ne kadar rekor kırsak da bunlar Avrupa dışından gelen turistlerle oldu. 2019'da Avrupa'nın da geri geldiğini görüyoruz ön rezervasyonlardan. 2019 daha parlak bir yıl olacak." dedi.

Uzak Doğu pazarını da yakından incelediklerini dile getiren Bağlıkaya, şunları kaydetti:

"Hindistan ve Uzak Doğu derinliği olan pazarlar. Fakat bize mesafe olarak uzak pazarlar. Dolayısıyla oralardan 10 milyon turisti Türkiye'ye getirmeyi hedeflemek gerçekçi olmayabilir. Öyle bir trafik de yok aramızda. Ancak bu pazarlarda her geçen gün kademeli olarak turist sayımızı artırmamız gerekiyor. Yurt dışına harcama kapasitesi yüksek turist gönderiyorlar. Biz bu sene o pazarlarda yüzde 60'lık bir büyüme yakaladık. Bunu böyle böyle artırarak 1 milyona, 1,5 milyona getirmeyi hedefliyoruz."

Hindistan'dan gelen turistlerin vize sorunu yaşadığını, bunun bir an önce ortadan kaldırılması gerektiğini dile getiren Bağlıkaya, "Hindistan'ın daha sıkı devreye girmesi lazım. Orada çok ciddi bir vize sorunu var. Bu pazarda vize sorunu çözüldüğünde çok ciddi bir kapasiteyi Türkiye'ye getirme ihtimali var. Bu konuda Dışişleri Bakanlığı ile görüşüyoruz." ifadelerini kullandı.

Bağlıkaya, erken rezervasyonda fiyatların dövize bağlı olarak geçen seneye göre daha yüksek olduğunu, yerli turistin bunu dikkate alarak erken rezervasyondan faydalanarak tatil planını yapmasının yararlı olacağını sözlerine ekledi.

İstanbul’a yoğun ilgi

İstanbul turizmi, 2019’a başarılı bir başlangıç yaptı. 2017 yılında bıçak gibi kesilen Avrupalı turistler, geri dönmeye başlıyor. İstanbul bu yıl, Ortadoğu ülkeleri, Rusya, Avrupa ülkeleri ve Çin dahil birçok ülkeden gelecek turistler ile hem doluluklar, hem turizm geliri açısından hedeflerine ulaşacağı bir yıl geçirecek.

2019’a güzel başlangıç yaparak girdiklerini kaydeden Point Hotel Taksim Genel Müdürü Nuri Kalyoncu, şunları söyledi:
“2019 yılına güzel bir başlangıç yaptık. Hem otel olarak, hem bölge olarak, yılbaşını İstanbul’da geçiren İspanyol ve İtalyan misafirlerimizi yılbaşı gala yemeğinde ağırladık. Bu yıl, özellikle Avrupa pazarından büyüme bekliyoruz. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da, otelimizde ve bölgemizde yıl ortalamasında doluluklar yaklaşık %80 olacaktır. Son yıllarda yoğun olarak ağırladığımız Ortadoğu pazarının yanı sıra, bu yıl hem Avrupa ülkeleri, hem Rusya, hem Çin dahil diğer ülkelerden gelecek turistler, doğal olarak bizlerin de elini güçlendiriyor. Pazarın çeşitlenmesine paralel olarak turist sayısı arttıkça, odabaşına gelirlerimiz de yukarıya çıkacaktır. 2019’da oda fiyatlarında, geçtiğimiz yıla oranla %12 artış öngörüyoruz” dedi.

Yeni pazarlar olarak Çin, Malezya, Ukrayna’dan talep alıyoruz

“İstanbul’u ziyaret etmenin tam zamanı” diyerek sözlerini sürdüren Nuri Kalyoncu, şunları kaydetti:
“Bir yandan son yıllarda düşen oda fiyatları, diğer yandan Euro ve Dolar’ın, TL karşısındaki avantajı gibi nedenler, İstanbul’u ve ülkemizi oldukça ekonomik bir destinasyon haline getirmiştir. Bu durum da, tarihi ve kültürü zenginliği, gastronomisi, alışveriş imkanları gibi birçok artısıyla turistlerin rotalarını yeniden İstanbul’a ve ülkemize çevirmelerini sağlıyor. Bu yıl Yunanistan, Almanya, İngiltere, İtalya, İspanya gibi Avrupa ülkelerinden turistleri kentimizde ve bölgemizde yoğun olarak göreceğiz. Son yıllarda yeni pazarlar olarak, Çin ve Malezya gibi Uzakdoğu ülkelerinden talep almaktayız. Bu talepte, yapılan tanıtım ve pazarlama çalışmalarının yanı sıra, artan uçuş sayılarının büyük rolü bulunuyor. Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) tarafından düzenlenen “TÜROB Ukrayna Workshopu” neticesinde olumlu geri dönüşler alarak, bu pazardan misafirlerimizi konuk etmeye başladık. 2020 yılının ise, bu yıldan çok daha iyi olacağını öngörüyoruz. Kentimize ve ülkemize gelen turist sayısı artışını sürdürüyor. Bir de, kongre turizmi ve cruise turizminde ciddi bir ivme yakalarsak, İstanbul turizmde hedeflerimizin üzerinde başarılar elde edebiliriz” diye konuştu.

Otel rezervasyonlarımızın %35’i online’den geliyor

Online ve dijital kanallarda yoğun çalışmalar yaptıklarını ifade eden Nuri Kalyoncu, konuşmasına şöyle devam etti:
“Otel rezervasyonlarımızın %35’nin online’den gelmesi, online rezervasyonların her geçen yıl artış yaşayacağını gösteriyor. Bizler de bu konuda gerekli çalışmaları yapmaya devam ediyoruz. Örneğin, geçmiş yıllarda yoğun olarak seyahat acentası ile gelen Suudi Arabistan pazarı, son birkaç yıldır online rezervasyon yapmaya başlamıştır. İnsanlar seyahat ederken, grup halinde hareket etmek yerine, daha özgür olmayı istiyorlar. Bir destinasyonla ilgili ulaşmak istedikleri bilgilere elindeki cep telefonundan ulaştıkları için de, kendi seyahat planlarını kendileri oluşturmayı tercih edebiliyorlar” dedi.

Otelimizdeki iki restoranımız ile iddialıyız

Point Hotel Taksim hakkında bilgi veren Nuri Kalyoncu, şunları anlattı:
“Uzun yıllardır birlikte çalıştığımız ekibimiz ile konuklarımıza Türk misafirliğini yaşatıyoruz Otelimiz, İstanbul’un kalbi Taksim Talimhane bölgesinde yer alıyor. İstanbul Boğazı manzaralı 5 yıldızlı otelimizin, 233 odası, 6 toplantı salonu ve 2 restoranı bulunuyor. Her iki restoranımız ile iddialıyız. Udonya, İstanbul’un ilk Japon restoranlarından birisidir ve eşsiz lezzetleriyle büyük beğeni almaktadır. İstanbul Boğazı manzaralı View Point Restaurant’ımız ağırlıklı Türk ve Akdeniz mutfağı olmak üzere dünya mutfaklarından lezzetler sunmaktadır. View Point Restaurant’ımız özellikle toplantı yemekleri ve düğünlerde yoğun ilgi görüyor. Ayrıca son 10 yıldır her hafta Perşembe günleri View Point’te “Tango Point” geceleri düzenliyoruz. Tangonun anavatanı Arjantin ve dünyanın her yerinde tango yapılacak mekanlar arasında “Tango Point” bilinmektedir ve bu konuda dünya çapında tanınıyoruz. Ayrıca, Spa merkezimizde kapsamlı fitness, Türk hamamı, sauna ve havuzumuz mevcut” şeklinde konuştu.

Bu konularda ilginizi çekebilir