11 °C

İç turizme sömestir desteği

Sömestirde Batı Akdeniz'deki kış turizm merkezleri Saklıkent ve Davraz en yoğun dönemlerini geçirdi

İç turizme sömestir desteği

Türkiye genelinde ilk, orta ve liselerde eğitim gören 18 milyon öğrencinin tatile çıktığı 26 Ocak-6 Şubat tarihlerini içeren sömestir tatili, başta kayak merkezleri olmak üzere iç turizmi önemli ölçüde hareketlendirdi.

Antalya'daki Saklıkent, Isparta'daki Davraz kayak merkezlerindeki otellerde doluluk oranları yüzde 100'e ulaşırken, sahil kesimlerde açık oteller, özellikle öğrencilere yönelik kamp faaliyetleriyle hareketlendi.

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Hakan Duran, sömestir döneminde Antalya'ya okul organizasyonlarıyla bir miktar turist geldiğini söyledi. Duran, "Bazı okullar hem motivasyon hem ders programı gibi kamp organizasyonları düzenledi. Bu organizasyonların olduğu oteller yüzde 70-80 doluluk yakalayabildi. Kış otelleri, kayak merkezlerinde doluluk oranları yüzde 100'leri buldu, fakat Antalya merkezde böyle bir doluluk olmadı." diye konuştu.

Davraz'a 70 bin ziyaretçi

Toros Dağlarının zirvesinde kurulu 2 bin 635 rakımlı Davraz Kayak Merkezi, kayak sezonun en yoğun dönemini geçirdi. sömestir tatilinde otellerin yüzde 100 doluluk oranına ulaştığı merkeze, kayak ve snowboard yapanlarla günübirlikçiler yoğun ilgi gösterdi.

Sömestir dönemi boyunca kar kalınlığının oteller bölgesinde 1,5, üst bölgelerde 3 metreyi bulunduğu merkezi, yaklaşık 70 bin kişi ziyaret etti.

Ziyaretçilerine Türkiye'nin en büyük 4. gölü olan Eğirdir Gölü manzarasında kayak yapma ve karın keyfini çıkarma imkanını da sunan merkezde, kayakseverler, 4 mekanik tesisle çıktıkları merkezin zirvesinde kayak yapma seçeneği de buluyor.

Türkiye Kayak Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Tetik, sömestir döneminde merkezin kurulduğu günden bu yana en yoğun dönemini geçirdiğini söyledi.

Kar kalınlığının ve kalitesinin de beklentilerinin üzerinde gerçekleşerek kendilerini mutlu ettiğini anlatan Tetik, merkezdeki 13 kayak pistinin ziyaretçilere faklı seçenekler arasından tercih yapma imkanı sağladığını vurguladı.

Bodrum'da yüzde 15 turist artışı

Bodrum Otelciler Derneği (BODER) Başkanı Halil Özyurt,  sömestir tatilinde ilçede yüzde 15 turist artışının yaşandığını vurguladı.

Artışın kış döneminde açık olan işletmeleri memnun ettiğini kaydeden Özyurt, "Kış sezonunda Bodrum'da açık olan otellerimizin doluluk oranlarında sömestir bir miktar etkili oldu. sömestirde özellikle Anadolu'dan gelen misafirlerimizin Bodrum'a gelmeleriyle birlikte ortalama yüzde 15 artış olmuştur. Bu da işletmelerimize kış döneminde destek vermiştir." dedi.

Kış aylarında ilçede çoğu otelin tadilat işlerinin gerçekleştirildiğini anlatan Özyurt, havalimanında dış hatlar terminalinin de kış döneminde kapalı olduğunu dile getirdi.

Türk Hava Yollarının (THY) Bodrum gibi turizm bölgelerine yurt içi ve yurt dışından direkt uçak seferlerini artırması gerektiğine işaret eden Özyurt, şöyle devam etti:

"Yurt dışından tatile gelecek kendi vatandaşlarımız bile gelmekte zorlanıyor. Çünkü İstanbul üzerinden gelmeleri gerekiyor. Bu da turist için hem zaman kaybı oluyor hem de ekonomik bakımdan zorluk oluyor. Özellikle Londra, Brüksel, Amsterdam gibi kentlerden Bodrum'a direkt uçuşların yapılması gerekiyor."

Akdeniz'de turizm pazarı kızışıyorAkdeniz'de turizm pazarı kızışıyor

 "Rusya oyuna dahil oluyor"

Kemer Otelciler ve İşletmeciler Birliği (KETOB) Başkanı Tayyar Gül de sömestir tatilinde Kemer bölgesinde geçen yıla göre iç pazarda az da olsa bir artış olduğunu söyledi.

Gül, sömestir tatilinde Kemer'de açık olan otellerin misafirlerini ağırladığını belirerek, "Bu yıl turizm sezonunun iç pazarda geçen yılın üzerine çıkacağını söyleyebiliriz." dedi.

Gül, son dönemde Ukrayna'nın da büyüyen bir pazar haline geldiğine işaret ederek, "Türkiye ile Ukrayna'nın attığı adımlarla bu pazarda ciddi bir artış bekliyoruz. Geçen sene Ukrayna'dan 550 bine yakın misafir gelmişti. Olumlu gelişmelerden sonra bu rakamın yüzde 30 kadar üzerine çıkılacağını düşünüyoruz." diye konuştu.

Antalya bu yıl 8 milyon turist bekliyorAntalya bu yıl 8 milyon turist bekliyor

 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.