23 °C

İngilizler Muğla'dan vazgeçmiyor

Çok sayıda yabancı ziyaretçiyi ağırlayan Muğla, özellikle son 10 yıldır İngiliz turistlerin gözdesi haline geldi. Tatillerini geçirmek için Muğla gelen İngilizlerden bazıları, sonraki yıllarda tekrar ziyaret ettikleri bölgeye konut alarak yerleşiyor.

İngilizler Muğla'dan vazgeçmiyor

Birçok İngiliz tatilini geçirmek için Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Muğla'yı tercih ederken, bazıları da konut alarak bölgeye yerleşiyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü verilerinden derlediği bilgiye göre, Muğla'yı en çok ziyaret eden yabancı ülke vatandaşları arasında İngilizler birinci, Ruslar ikinci, Almanlar üçüncü sırada bulunuyor. Bunları Ukrayna ve Hollanda uyruklular takip ediyor.

İngiltere pazarının bölgeleri için önemine işaret eden Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu, Türkiye'ye yılda yaklaşık 2,5 milyon İngiliz turistin geldiğini belirterek, "Bunun da yaklaşık 1,5 milyonu Muğla'yı tercih ediyor. Londra'nın kuzey tarafından, Manchester bölgesinden oldukça çok turist ağırlarız. İngiltere'nin kuzeyinde Marmaris en popüler destinasyon ve bu 20 yıldır böyle" dedi.

TÜRSAB Marmaris Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Ali Kırlı:
"Bu yıl İngiliz turist sayısı yüzde 4 arttı"

Ülkede Dalaman'ın İngilizlerin en çok tercih ettiği destinasyon olduğunu söyleyen Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Marmaris Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Ali Kırlı ise İngilizlerin tercihlerini kolay kolay değiştirmeyeceğini dile getirdi.

Bu yıl bölgeye gelen İngiliz turist sayısında yüzde 4'lük artış yaşandığını belirten Kırlı, artışın 2018'de yüzde 20'ye çıkmasını beklediklerini kaydetti.

DOKTOB Başkanı Yücel Okutur:
Doğallık ve kalite tercih sebebi

Dalaman, Ortaca, Köyceğiz Turistik Otelciler Birliği (DOKTOB) Başkanı Yücel Okutur da İngilizlerin genelde "her şey dahil" sistemini sevmediğini, doğallığı, kalitesi nedeniyle Muğla'yı tercih ettiklerini anlatarak, İngilizlerin en çok mülk edindiği illerin başında geldiğine işaret etti.

TÜRSAB Bodrum Yürütme Kurulu Başkanı Sevinç Gökbel:
İngilizler burada çok rahat ediyor

TÜRSAB Bodrum Yürütme Kurulu Başkanı Sevinç Gökbel, İngiltere'nin, Muğla'nın turizm piyasasında en büyük payı getiren ülke olduğunu bildirdi.

Bodrum'un turizmde ilk dönemlerde İngilizlerle sıçrama yaptığını ifade eden Gökbel, "Bodrum uzun süre İngiliz piyasasıyla gelişmiştir. Bu bölgemizin turizm gerçeği. İngilizlerin havasıyla, insan dokusuyla çok rahat ettikleri bir bölge. Buradaki tatillerinden son derece memnunlardı. Bu memnuniyet, burada konut sahibi olmakta da en büyük tetikleyici unsur oldu." diye konuştu.

İngiliz uyrukluların Muğla ve Bodrum civarında konut, mal ve mülk edindiğini dile getiren Gökbel, bunun sevindirici bir gelişme olduğunu söyledi.

ÇALIŞ-DER Başkanı Mete Ay:
Türkiye'nin havası ilgiyi artırıyor

Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği (ÇALIŞ-DER) Başkanı ve otel işletmecisi Mete Ay da Fethiye'de yaklaşık 3 bin 500 İngilizin yaşadığını bildirdi.

İngilizlerin Fethiye'yi tercih etmesinin üç ana nedeni olduğunu anlatan Ay, şunları kaydetti:

"Bu nedenlerin başında Türklerin cana yakın ve arkadaş canlısı olması geliyor. İngiltere'de sürekli kapalı bir hava var. Türkiye'de güneşli ve sıcak bir havanın olması İngilizlerin buraya ilgisini artırıyor. Bir diğer nedeni ise İngiliz poundunun kuvvetlenmesiyle beraber alım güçleri çok yüksek. Aynı paraya kendi ülkelerinde 4 kişilik yemek yiyebiliyorlarken, Türkiye'de 12 kişilik yemek yiyorlar."

Kaynak: AA

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.