17 °C

Kapadokya bayrama dolu dolu giriyor

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya'da Kurban Bayramı'nı geçirmek isteyen yerli turistlerin de ilgisi dolayısıyla otellerin tamamının dolduğu bildirildi

Kapadokya bayrama dolu dolu giriyor

NEVŞEHİR-  Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya'da Kurban Bayramı'nı geçirmek isteyen yerli turistlerin de ilgisi dolayısıyla otellerin tamamının dolduğu bildirildi. 

Kapadokya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği Başkanı Ahmet Tok, AA muhabirine yaptığı açıklamada, peribacaları, vadileri, kayadan oyma butik otelleri ve sıcak hava balon turlarıyla dünyanın ve Türkiye'nin gözde turizm merkezleri arasında yer alan Kapadokya'da sezonun mart ayında açıldığını, yaz tatilinde turist sayısının azaldığını, eylül-ekim aylarında bölgedeki turist hareketliliğinin yeniden başladığını söyledi. 

Deniz kıyısındaki tatil beldelerinde sezonun sona ermesiyle Kapadokya'nın yeniden ön plana çıktığını belirten Tok, "Yerli turist, deniz sezonunun sona ermesiyle tatil ve bayramlarda Kapadokya'yı tercih ediyor. Tatil mekanı olarak Kapadokya öne çıkarken, bölgedeki yıldızlı, kayadan oyma ve butik otellere olan ilgi her geçen gün artıyor" dedi. 

 Kapadokya'da otellerde yer kalmadı 

Kapadokya'da Kurban Bayramı'nı geçirmeyi planlayan özellikle yerli turistin yer bulma sorunu yaşayacağını ifade eden Tok, şunları kaydetti: 

"Normalde Kapadokya bölgesindeki oteller, resmi ve dini bayramlarda yüzde 90 doluyor. Bu yıl Kurban Bayramı tatilinin sezona denk gelmesi dolayısıyla doluluk yüzde 100'e ulaştı. Eylül ayı başından itibaren bölgedeki butik oteller de dahil tamamı dolmuş durumda. Pansiyonlarda bile yer bulmak zor çünkü bölgede yerli turistten ziyade yabancı turist ağırlıklı olarak bulunuyor. Yerli turist, yabancılardan yer bulabilirse tatilini Kapadokya'da geçirebilir." 

Fiyatların otel tipine göre değiştiğini belirten Tok, "Pansiyonlar 80 ila 100 lira arasında değişirken, oteller 250-300 liraya, butik oteller ise geceliği bin liraya kadar tutulabiliyor" diye konuştu. 

 Turistler için iki farklı tur seçeneği 

Nevşehir Rehberler Odası Başkanı Sami Yılmaz ise Kapadokya'daki otellerin rezervasyonlarına göre Kurban Bayramı için yer kalmadığını belirtti. 

Bayram dolayısıyla acentelerin iki farklı tur hazırladığını ifade eden Yılmaz, "Bayram dolayısıyla turlar iki kategoride yapılıyor. Bazı acenteler 2, bazıları da 3 günlük turlar düzenliyor. 3 günlük turlar, Hacıbektaş ilçesi, Kapadokya bölgesi ve Ihlara Vadisi'ni içeriyor. İki günlük turlarda ise Kapadokya bölgesi ve Ihlara Vadisi yer alıyor" dedi. 

Acentelerin düzenlediği tur paketlerine müzelere giriş ve rehberlik hizmetinin yanı sıra yarım pansiyon otel hizmetinin de dahil olduğunu hatırlatan Yılmaz, "Bunun dışında kendi imkanlarıyla bölgeye gelenler de günübirlik turlara katılıyor ayrıca özel rehberler eşliğinde gezenler de oluyor" ifadesini kullandı.