14 °C

Limanlar Yönetmeliği'nde değişiklik

İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Başkanı Yusuf Öztürk, yeni "Limanlar Yönetmeliği"nin kruvaziyer turizmine çok önemli katkısı olacağını bildirdi.

Limanlar Yönetmeliği'nde değişiklik

 İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Başkanı Öztürk, "Yeni Limanlar Yönetmeliği, turizmin dip yaptığı bir dönemde hükümetimizin yaptığı düzenleme, seferlerin yeniden Türkiye'ye yönelmesi için çok önemli bir teşvik yaratacaktır" dedi.

Öztürk yaptığı yazılı açıklamada, "Limanlar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik"in, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdiği belirtildi.

Yönetmelikte Türk limanlarına gelen kruvaziyer gemilerin iterlerinin (baş ve/veya kıç pervaneleri) mevcut olduğunun ve sorunsuz tam kapasite ile çalıştığının liman başkanlıklarına bildirilmesi halinde, gemilerin römorkaj hizmetinden muaf tutulacağının belirtildiği ifade edildi.

İlk 6 ayda 286 bin yolcu geldi

Bu yılın ilk yarısında Türk limanlarına 284 kruvaziyer gemisi ve 286 bin yolcu geldiğini belirten Öztürk, şunları kaydetti: 

"Doğu Akdeniz'de ve ülkemizde yaşanan sıkıntıların yanı sıra gemilerin Uzakdoğu'ya yönelmesi nedeniyle kruvaziyer turizminde kötü bir sezon yaşıyoruz. Turizmin dip yaptığı bir dönemde hükumetimizin yaptığı bu düzenleme, seferlerin yeniden Türkiye’ye yönelmesi için çok önemli bir teşvik yaratacaktır. Ayrıca turizm sektöründe de moralleri yükseltecektir. Bu gelişmeyi, ülkemize sefer düzenleyen kruvaziyer devleriyle en kısa sürede paylaşacağız. Kruvaziyer firmaları yeni sezon planlarını yaparken, mutlaka bu değişikliği dikkate alacaklardır. Biz de ülkemizin kruvaziyer turizminde yeniden çıkışa geçmesi için çabalarımızı artıracağız."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap