12 °C

Rus turist Türkiye'den vazgeçemiyor

Geçen yıl 1 milyon 695 bin 133 Rus'u ağırlayan Türkiye, bu yıl 200 binden fazla artışla 1 milyon 923 bin 811 Rus'u misafir etti

Rus turist Türkiye'den vazgeçemiyor

ANKARA -Türkiye yürüttüğü başarılı tanıtım çalışmaları ve gelişen uçuş ağıyla Rus turistlerin gözde destinasyonu olmaya devam ediyor.

Geçen yıl 1 milyon 695 bin 133 Rus'u ağırlayan Türkiye, bu yıl 200 binden fazla artışla 1 milyon 923 bin 811 Rus'u misafir etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in yıl içinde Rusya Federasyonu'nda bizzat gerçekleştirdiği görüşmelerin de etkisiyle Türkiye'de, yılın ilk yarısında turizm sektörü şahlanmaya devam etti.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleyman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rusya Federasyonu'nun, kapılarını dünyaya açmasının ardından Türkiye için son derece önemli bir pazar haline geldiğini söyledi.

Hacısüleyman, Türk tur operatörleri ve konaklama işletmelerinin, dünyada ekonomik ve siyasi anlamda büyük bir güç olarak kabul edilen Rusya Federasyonu'nda pazara dönük başarılı tanıtım ve pazarlama çalışmaları yürüttüğünü belirtti. 

Söz konusu faaliyetlerin bu pazarın gelişmesinde önemli rol oynadığını kaydeden Hacısüleyman, "Rusya Federasyonu 143 milyon nüfusu, her yıl artan yurt dışı seyahatsever sayısı ve ülkemize yakınlığı ile ülkemiz için çok önemli bir pazar. Yıllardır Antalya, Rus turistlerin en çok tercih ettiği destinasyon konumunda. Tercihte, başarılı konaklama işletmeleri ve Türk tur operatörlerinin payı büyük. Vize muafiyeti ve Bakanlığımızın Rus Turizm Bakanlığı ile geliştirdiği işbirliklerinin de bu büyümede payı var" diye konuştu. 

Direkt uçuşlar Rusya pazarını da uçurdu

Ayrıca pazarın gelişmesinde ulaşımın da kilit rolü olduğuna işaret eden Hacısüleyman, şunları kaydetti:

"Rusya Federasyonu ile ülkemiz arasında uçuş sayısının artması da ülkemize gelen Rusya Federasyonu vatandaşlarının sayısının yükselmesine katkıda bulunmuştur. Başta Türk Hava Yolları (THY) olmak üzere birçok havayolu şirketi ülkemiz ile Rusya Federasyonu'nun birçok noktasına uçuşlar gerçekleştirmektedir. Yalnızca THY İstanbul'dan Moskova'ya günde dört kez, Ankara'dan her gün direkt uçuşlar düzenlemektedir. THY ayrıca başta Saint Petersburg, Yekaterinburg, Ufa, Soçi, Novosibirsk ve Rostov olmak üzere Rusya Federasyonu'nun birçok noktasına İstanbul'dan direkt uçuşlar yapıyor. Yaz aylarında ise Rusya'nın birçok kentinden Antalya Havalimanına direkt uçuşlar düzenleniyor."

"Olayları bölgesel bir kriz olarak görüyorlar"

AKTOB Başkanı Hacısüleyman, Rusya Federasyonu'nun nüfus ve ekonomik gücüyle büyük bir potansiyel olduğunu belirterek, "Ülkenin rekabet ortamı yüksek ancak Antalya ve Türkiye, Rus turistler için tercih edilen ilk destinasyon olma özelliğini sürdürecektir. Memnuniyet oranı diğer rakiplere göre çok daha yüksek bir destinasyonuz. Ukrayna ve Rusya Federasyonu arasında gelişen olumsuzluklar Ukrayna pazarını etkiledi, düşüş oranı bu sıcak gelişmelere rağmen yılın ilk 7 ayında yüzde 17 düzeyinde, beklentilerin altında bir düşüş olduğunu söyleyebiliriz. Rusya Federasyonu vatandaşları, olayı bölgesel bir kriz olarak görüyor. Ekonomik anlamda etkilenmedikleri sürece Rus turistler tatillerinden vazgeçmeyeceklerdir" değerlendirmesinde bulundu. 

"Ruslar ekonomik krizden etkilenmiyor"

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Başkan Yardımcısı İbrahim Birkan da Avrupa'da yaşanan ekonomik ve siyasi krizlerin Rusları çok fazla etkilemediğini söyledi.

Rusların farklı destinasyon arasında Türkiye'yi tercih ederken deniz kum güneşin yanı sıra konaklama tesislerindeki "her şey dahil" imkanlarından da etkilendiğini anlatan Birkan, farklı milletlerden gelen misafirlerin beğeni, zevk ve tercihlerinin de farklılık gösterdiğini vurguladı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.