12 °C

"Turizmde 2017 daha iyi geçecek"

Geçen yılın Turizm açısından zor bir sene olduğunu söyleyen Kültür ve Turizm Bakanı Avcı, 2017 yılında Avrupa pazarında artış beklediklerini ve Rusya ile de yaşanan krizin büyük ölçüde aşıldığını ifade etti.

Turizmde 2017 daha iyi geçecek

Geçtiğimiz yılın Türk turizmi bakımından zor bir sene olduğunu, ciddi bir dar boğazdan geçildiğini ve buna rağmen sektörün iyi direndiğini belirten Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Avrupa pazarında 2017 rakamlarının 2016'dan iyi olacağını öngördüklerini söyledi. 

2017 yılı için ümitli bir başlangıç yaptıklarını vurgulayan Bakan Avcı, Rusya ile yaşanan krizin büyük ölçüde aşıldığını ifade etti. Avcı, "Gerek Sayın Putin'in gerekse Sayın Cumhurbaşkanımızın siyasi iradeleri ile Rusya pazarında çok ciddi bir toparlanma görülüyor. Aynı şey, aynı hızda olmasa bile Avrupa pazarında da görülüyor. Avrupa pazarında 2017 rakamlarının 2016'dan iyi olacağını öngörüyoruz" dedi.

"Türkiye'yi tercih edecekler"

Türkiye'ye önceki yıllarda gelmiş, ülkeyi tanıyan ve bilen ancak bazı nedenlerle geçen yıl gelmeyenlerin 2016'da gittikleri ülkelerle, geçmişte tanıdıkları Türkiye'yi mukayese imkanı bulduklarını anlatan Bakan Avcı, bu durumdaki turistlerin 2017, 2018 ve bundan sonra da Türkiye'yi tercih edeceklerini açıkça gösterdiğini vurguladı.

Bakan Avcı, "Gerçekten daha önce Türkiye'ye gelmiş olanlar 2016'da başka yere gittikleri zaman Türkiye'nin hizmet kalitesini, fiziki altyapısının kalitesini 2016'da gittikleri yerlerle karşılaştırma imkanı buldular ve Türkiye'nin nasıl açık ara avantajlı, fiyat avantajlı bir ülke olduğunu gördüler. Araştırma sonuçlarına göre 2017 ve 2018'de artık Türkiye'yi tercih edeceklerini vurguluyorlardı." şeklinde konuştu.

Turistlerin Türkiye ilgisi

Avrupa'nın en büyük turizm acentelerinden İngiltere merkezli Thomas Cook şirketinin açıklamalarının yabancı turistlerin Türkiye'ye ilgisini doğruladığını belirten Bakan Avcı, "Avrupalı turistlerin büyük bir bölümü 2016 yılında gittikleri Yunan adalarından, İspanya'dan farklı izlenimlerle döndüler. Türkiye'yi daha çok tercih edeceklerini beyan ediyorlar. Bunu da rezervasyonlarıyla gösteriyorlar. Biz bu yükselişin, Türkiye'ye yönelik bu rağbetin çok daha hızlı gerçekleşeceğini görüyoruz, düşünüyoruz" değerlendirmelerinde bulundu.

Bakan Avcı, Rusya pazarı hakkında bilgi verdi

Rusya pazarında bir toparlanma olduğunun göstergelere de yansıdığını aktaran Bakan Avcı, "2015 Ocak ayında Türkiye'ye gelen Rus turistlerin sayısı 51 bin. 2016'da ocak ayında Türkiye'ye gelen Rus turistlerin sayısı 21 bine düşmüş. 2017 Ocak ayında tekrar 40 bine çıkmış. 2015 Ocak-Şubatı aylarının toplamında ise Rusya'dan 92 bin giriş var. 2016'da 42 bine düşmüş yarı yarıya azalmış. Bu yıl ocak-şubat aylarında 80 bine çıkmış. Dolayısıyla ocak ve şubat ayı göstergelerimiz Rusya pazarının çok hızla toparlanmakta olduğunu gösteriyor" ifadelerini kullandı.

Avrupalı siyasetçilerin söylemleri

Bakan Avcı, "Ben benzer bir eğilimin Avrupa'da da olduğunu, şu anda Avrupa ülkelerinden gelecek turistlerde bu kadar hızlı yükseliş görülmüyorsa bunda Avrupa'daki bazı aşırı uç siyasetçilerinin söylemlerinin etkili olduğunu ama Avrupa kamuoyu özellikle Türkiye'ye daha önce gelmiş olanlar inşallah bunları aşacaklar. Önümüzdeki yıldan itibaren Türkiye'ye gelecekler" diye konuştu.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.