Uludağ yeni sezona altyapı sorunları ile giriyor

Türkiye’nin önemli kayak merkezlerinden Uludağ, yeni sezona altyapı sorunlarıyla giriyor. Otellere su bağlantısı sağlanamadı, otopark sorunu çözülemedi. Uludağ’ı doğalgaza kavuşturmayı planlayan Bursagaz’ın projesi ise rafa kalktı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ESRA ÖZARFAT

BURSA - Karın bu yıl erken yağması kış turizminden faydalanmak isteyenleri heyecanlandırsa da otorite karmaşası nedeniyle uzun yıllardır hizmet almada sorun yaşayan Uludağ, yeni sezonda da altyapı sorunlarıyla karşı karşıya kalacak. Depoların yapılmaması nedeniyle otellere su bağlanamazken, dolgu alanları tamamlanmadığı için otopark sorunu da tam anlamıyla çözülemedi. 2015’te Uludağ’ı doğalgaza kavuşturmayı planlayan Bursagaz’ın projesi ise rafa kalktı. Bölgeye yapılacak arıtma tesisi de henüz proje aşamasında. Öte yandan Uludağ’da kar yağışları aralıklarla devam ederken, 22 özel konaklama tesisinde yaklaşık 6 bin yatak kapasitesine sahip bölgede rezervasyonlar da şimdiden başladı. Yılbaşına doğru doluluk oranının yüzde 100’e ulaşması bekleniyor. Kar yağışının da etkisiyle sezon bu yıl 15-18 Aralık’ta açılacak. 

Güney Marmara Turizm ve Otel İşletmecileri Birliği Derneği (GÜMTOB) Başkanı Haluk Beceren (üstte), altyapı eksikliği olan pek çok otelin kanalizasyon bağlantısının tamamlandığını, yol asfaltlama ve kaplama çalışmalarıyla Uludağ yolunun altyapısının sağlamlaştırıldığını belirterek, “Su hatları geçen yıl döşenmişti ancak maalesef depolarımız bitmedi. Henüz su bağlantısı olmadı ama herkesin suyu var. Otopark sorununu yüzde 100 çözemedik, kardan dolayı dolgu alanları bitirilemedi. Ama makineler Uludağ’da duruyor. Eğer hava biraz daha iyi olursa dolgu alanları yapılacak ve otopark alanı genişletilecek. Bu konuda durum şu anda geçen yılla aynı” dedi. 
Uludağ’daki işletmecelerin düzenlemelere katkı verdiğini vurgulayan Beceren, “Sisli havalarda güney yamaçlarda kayakçıların kaybolmasını önlemek için 3 kilometrelik ağaç perdeleme ve file uygulaması yaptık. Snowboardcular için de ormanda ‘woodpark’ adı altında özel bir alan oluşturduk. Karlamayla ilgili araç aldık. Karkay ve Panaroma pistleri hizmet vermeye başlarken, hafta içinde kar durumuna göre Yazıcı ve Beceren telesiyejlerinin de devreye girmesi bekleniyor. Uludağ’da uluslararası kayak yarışları için pistlerin oluşturulması hedefleniyor. Pistte en uzun 2,5 kilometre olan mesafemizi minimun 5 kilometrelik tek piste getirmeye çalışıyoruz. Kayak Federasyonu ile bu çalışmanın da başlatılması için görüştük” diye konuştu. 

Doğalgaz projesine EPDK’dan onay çıkmadı 

Uludağ Oteller Bölgesi’ne resmi makamların ve otel işletmecilerinin talebi üzerine 2015'te gaz götürecek şekilde her türlü planlama ve çalışmayı tamamlayarak EPDK’ya müracaat ettiklerini belirten Bursagaz Genel Müdürü Ahmet Hakan Tola, “10 milyon TL tutarındaki yatırımı EPDK onaylanmadı. 2015’te yeniden EPDK’ya müracaat edebiliriz. 2016’da yatırımın yapılması için onay alabiliriz. Oteller bölgesine gidecek boru hatları konusunda devletin özel izinleri gerekiyor. Mevzuattan kaynaklanan engeller projenin yapılmasını güçleştirecek” dedi.

Etiketler