10 °C

Akfen GYO'nun 1. yarı yılda net karı 14,1 milyon TL

Akfen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), 2014 yılının ilk yarısında 14,1 milyon TL net kar açıkladı

Akfen GYO'nun 1. yarı yılda net karı 14,1 milyon TL

İSTANBUL - Akfen GYO'dan yapılan açıklamaya göre, ekonomik şehir otelciliği alanında Türkiye'nin ilk ve tek gayrimenkul yatırım ortaklığı Akfen GYO'nun 2014 yılı 1. yarı yıl finansal sonuçları açıklandı. Bu dönemde 14,1 milyon TL net kar gerçekleştiren Akfen GYO'nun konsolide kira geliri bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 23 artışla 24,7 milyon liraya çıktı.  

Konsolide FAVÖK (Faiz Amortisman Vergi Öncesi Kar) bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 36 artışla 18,6 milyon liraya ulaşırken, FAVÖK marjı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7 artarak yüzde 75 seviyesinde gerçekleşti. Akfen GYO'nun 30 Haziran 2014 itibarıyla net aktif değeri ise 2013 yılsonuna göre yüzde 1 artarak 993,7 milyon TL oldu. 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Akfen GYO Yönetim Kurulu Başkanı Süha Güçsav, Avrupa'nın en büyük ve dünyanın önde gelen otel gruplarından Accor ile stratejik ortaklıklarının devam ettiğine işaret etti. 

Uzun vadeli kira sözleşmeleri ile öngörülebilir, sürdürülebilir nakit akışı hedeflediklerini vurgulayan Güçsav, eylül ayında Ibis Otel Esenboğa'yı hizmete açacaklarını belirtti. Güçsav, Karaköy Novotel, Ibis Otel Tuzla ve Moskova Ibis Otel projelerinin yatırımlarının da 2015 yılında tamamlanmasını hedeflediklerini dile getirdi.  

Bu yılın ilk yarısının sonunda şirket portföyünde bulunan gayrimenkuller için toplam 32,36 milyon TL yatırım harcaması yapıldığını aktaran Güçsav, 2015 yılında şirketin kendisi ve bağlı ortaklıkları vasıtasıyla 4'ü Rusya'da olmak üzere toplam 3 bin 641 oda kapasiteli 20 adet otelin işletmeye alınmış olacağını da kaydetti. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.