17 °C

ASELSAN'da kan değişimi

Türkiye’nin savunma sanayii devi ASELSAN’da 9 yönetim kurulu üyesinden 3’ü değişti. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Murat Şeker oldu.

ASELSAN'da kan değişimi

Mehmet KAYA

ANKARA – Defence News dünya sıralamasında, Dünyanın 67. büyük Türkiye’nin ise en büyük savunma sanayii şirketi olan Aselsan Genel Kurulunda Yönetim Kurulu Başkanlığına SSM Deniz Araçları Daire Başkanlığını da yürüten Mustafa Murat Şeker’in getirilmesi kararlaştırıldı. Şeker, Mayıs 2013’ten bu yana Aselsan yönetim kurulunda görev yapıyordu. 31 Mart günü yapılan Genel Kurul’da, Başkan Vekilliğine Murat Üçüncü tekrar seçildi. 9 kişilik yönetim kurulunun biri bağımsız üye olmak üzere 3 üyesi de değişti. Halka açık olan Aselsan’ın hisseleri BİST’te işlem görüyor. 

Aselsan Yönetim Kurulu’nun, en büyük pay sahibi TSKGV tarafından önerilen yeni üyeleri İsmail Gümüştekin ve Oğuz Borat oldu. Oral Erdoğan da bağımsız üye olarak genel kurulda yapılan oylamayla atandı. 

Aselsan’ın yeni yönetim kurulu, Mustafa Murat Şeker (Başkan ve Murahhas Aza) Murat Üçüncü (Başkan Vekili ve Murahhaz Aza) Hasan Canpolat, Sedat Nazlı Bilek, Oğuz Borat, İsmail Gümüştekin, Ziya Akbaş (bağımsız üye), Nazım Altıntaş (bağımsız üye) ve Oral Erdoğan’dan (bağımsız üye) oluştu. Yeni yönetim bir yıl süreyle görev yapacak. 

Mustafa Murat Şeker

Aselsan Yönetim Kurulu Başkanlığına getirilen Mustafa Murat Şeker, 1968 yılında Kayseri’de doğdu. ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliğinden 1992’de mezun olan Şeker, aynı yıl Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nda göreve başladı. Yine 1992-94 yılları arasında ODTÜ’de yüksek lisansını tamamlayan Şeker, halen SSM Deniz Araçları Daire Başkanı görevini yürütüyor.  Bu dairede başta yeni tip denizaltı olmak üzere MİLGEM, TF-2000 (milli hava savunma fırkateyni projesi), havuzlu çıkarma gemisi gibi önemli projeler yürütülüyor. Murat Şeker, Mayıs 2013’ten bu yana Aselsan yönetim kurulu üyeliğini sürdürüyor.