Başak, Sanko ile boy veriyor

Sanko'nun gücünü arkasına alan Başak Traktör, 2 yılda 35'inci sıradan büyük bir atak yaparak traktör pazarında ilk 5'e girdi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Selçuk ALTUN - DÜNYA Online

2012 yılında Başak Traktör'ü bünyesine katan Sanko Holding, geride bıraktığımız hafta sonu kuruluşunun 101. yılı dolayısıyla Adapazarı’ndaki fabrikaya özel bir basın gezisi düzenledi. 

Sanko Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu’nun ve Sanko Holding İş ve Tarım Makinaları Grup Başkanı Sami Konukoğlu'nun ev sahipliği yaptığı gezide Başak Traktör'ün 2 yılda geçirdiği dönüşüm gözler önüne serildi. 

2 yıl öncesine kadar tesisin yıllık 400 adetlerde bulunan üretim miktarını bugün 3 bin 500 adetlere çıkardıkları bilgisini veren Konukoğlu, "2012 yılında aldığımızda Başak Traktör 1000’de 3 pazar payıyla son son sıradaydı. 2 yılda ilk 5'e girdik" dedi.

Yaklaşık 200 dönüm arazi üzerinde 35 bin metrekarelik kapalı alana sahip tesislerde yıllık traktör üretim kapasitesinin 10 bin adet olduğunu bildiren Konukoğlu, fabrikada, traktörün motor, şanzıman, hidrolik gibi tüm ana parçaları işlenip üretildiğinin de altını çizdi.

fabrika-ic-mekan.jpg42 farklı çeşit traktör üretiliyor

Başak Traktör’ün farklı segmentlerde 2x4 ve 4x4 çekişli 42 çeşit traktör modeli bulunduğunu anlatan Konukoğlu, Türk çiftçisinin en büyük sorunlarından olan motorin girdisine atıfta bulunarak, “Traktörlerimiz, düşük yakıt tüketimiyle üreticilerimiz için en ekonomik kullanımı sağlıyor. Az bakım gerektiriyor ve bakım maliyeti düşük. En önemlisi de yüzde 100 Türk sanayisinin üretimi” diye konuştu. 

Konukoğlu, portföylerindeki traktör fiyatlarının 35 bin ile 100 bin TL arasında değiştiğini söyledi. 

Yatırım maliyeti 200 milyon doları geçecek

2 yıllık süreçte tesisi baştan aşağı yeniledikleri bilgisini veren Konukoğlu, bu güne kadar 130 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını açıkladı. Şu anda İstanbul'daki Ar-Ge merkezi ile birlikte 350 kişiye istihdam sağladıklarını belirten Konukoğlu, toplam yatırımın 200 milyon doları geçeceğini, tam kapasite ile çalışılmaya başlanmasıyla birlikte de istihdamın 1300 kişiyi bulacağını söyledi. 

Sanko çatısı altında yeniden yapılandırılan Başak Traktör’ün, yüzde 100 yerli sermaye ile yeniden ayağa kalktığını ifade eden Konukoğlu, Türkiye çapında yaygın satış ve servis ağının yanı sıra, her an ulaşılabilir ve ekonomik yedek parça stokuyla çiftçinin “her an yanında” olduklarını vurguladı. 

Konukoğlu, yatırımlarla ilgili de şu bilgileri verdi: “Başak Traktör’ü Türkiye’nin en modern üretim tesislerinden biri yapma hedefiyle yola çıktık, sürekli yatırımlar yapıyoruz. Ar-Ge ve modernizasyon yatırımlarını çok önemsiyoruz. Test Merkezi başta olmak üzere, projelerimizi gerçekleştireceğiz. Başak Traktör, çiftçinin tarlasında, bahçesinde başak gibi açarak, üretime katkı sunmaya ve bereketin sembolü olmaya devam edecek.”

basak-traktor.jpg

"Ay'da tarım yapılsın oraya da gideriz"

Abdulkadir Konukoğlu, “Sanko Holding, faaliyet gösterdiği her alanda, her zaman ülke ekonomisine katma değer üretmeyi; üretime, kaliteye, ihracata ve istihdama katkı sağlamayı hedeflemiştir. Gerek üretim kalitemiz gerekse vizyon ve felsefemizle belirleyici konumda olmayı sürdürüyor, her geçen gün daha büyük ve daha güçlü bir grup oluyoruz” dedi.

Başak Traktör ile tarımın her alanında ve Türkiye'nin her yerinde hizmet vermeyi planladıklarını kaydeden Abdulkadir Konukoğlu, yurtiçindeki yapılanmayı tamamladıktan sonra ihracata yöneleceklerini söyledi. Öncelikle komşu ülkeleri hedeflediklerini belirten Konukoğlu, "Ay'da tarım yapılacağı konuşuluyor. Eğer bu yapılırsa oraya da gideriz" dedi.

Sadece traktör üretmeyecek

DÜNYA'ya özel açıklamalar yapan Sanko Holding İş ve Tarım Makinaları Grup Başkanı Sami Konukoğlu ise, Başak Traktör'ün sadece traktör üretimiyle kalmayacağını, tüm tarım araçlarında üretim planladıklarını söyledi. Bu amaçla Başak Traktör'ün adını değiştirerek Başak Traktör Tarım Ziraat ve İş Makinaları San. Tic. A.Ş.'ye dönüştürdükleri bilgisini veren Konukoğlu, "Tarım, gıdadan dolayı geleceğin sektörü. Biz de bu nedenle tarım makinelerine özel olarak ilgi gösteriyoruz. Başak Traktör ile tarımın göbeğine oturduk. Traktörde biraz yol alınca zirai araçlara gireceğiz" dedi.

samikonukoglu.jpg

"Traktörün babayiğidi olduk"

Tarım makinelerini komple bir sanayi olarak düşündüklerini ifade eden Konukoğlu, fabrikalarındaki 42 farklı traktör çeşidinin büyük bir kısmını yüzde 100 yerli ürettiklerini söyledi. 

Konukoğlu, "Şu anda üretilen traktörlerin ürün grubuna göre değişiyor ama, en düşük yüzde 65 yerlilik payını yakaladık. Ürün grubunun büyük bir çoğunluğunu yüzde 100 yerli yapıyoruz. Traktörde Türkiye’nin babayiğidi olduk" dedi.

Tarımın "t"sinin olduğu her yere gideceğiz

Sektöre yatırım yapmaya devam edeceklerini söyleyen Sami Konukoğlu, "Ürün gamımızı geliştiriyoruz. Türkiye’de tarımın 't’sinin olduğu her yere önce Başak Traktör’ün servisini, sonra satış ağını yayacağız. Ürün gamını Türkiye’nin yüzde 100’üne hitap edecek şekilde geliştireceğiz" diye konuştu. 

Traktör pazarı 

Türkiye traktör pazarı hakkında da bilgi veren Konukoğlu, yıllık hacmin 60 bin seviyesinde olduğunu aktardı. 7-8 yerli üretici pazarın yüzde 85’in elinde bulundurduğu bilgisini paylaşan Konukoğlu, şunları söyledi; "5 ana üretici ise pazarın yüzde 80’ini elinde bulunduruyor. Bu 5 ana üretici Türk Traktör, Tümosan, Erkunt, Hattat ve Başak. ithal traktörlerle birlikte 35 civarında marka pazarda boy gösteriyor."

101.-yil.jpg

Başak Traktör'ün kilometre taşları

* Başak Traktör’ün temelleri, 1914 yılında Adapazarı'nda kurulan DA-TA (Demir Araba-Tahta Araba) Fabrikası’na dayanıyor.

* 1944 yılında Türkiye Zirai Donatım Kurumu’na (TZDK) bağlanan şirket, SAZ (Sakarya Alat-ı Ziraiye) adıyla tarım alet ve makineleri üretmeye devam etti.

* Adapazarı’ndaki fabrikada o dönemlerde Türkiye’nin farklı bölgelerinde kullanılan çiftçi arabaları (at arabası), hayvanla çekilen pulluk, tırmık, motopomp ve traktör ekipmanlarının yedek parçaları üretildi.

* 1968 yılında Ford marka traktörleri üretmeye başlayan tesis, pulluk ve diskaroların üretimini de sürdürdü. Ford ile yapılan anlaşma doğrultusunda yüzde 65 oranında yerli traktör üretimine ulaşıldı.

* 1976 yılında 73, 53, 43 ve 33 HP güce sahip traktörlerin üretimi için Avusturyalı Steyr firmasıyla lisans ve yerli üretim anlaşması yapıldı.

* 1978 yılında 12 ve 17 HP gücünde tamamen yerli bahçe traktörleri üretimi için yatırımlar yapıldı ve projesi dahil tümüyle yerli “BAŞAK 12” ve BAŞAK 17” modelleri çiftçinin hizmetine sunuldu. Böylece “Başak” markası doğdu.

* 1994 yılında 45 HP gücünde STEYR 845 traktörleri 2x4 ve 4x4 olarak Avusturya için üretilmeye başladı. Bu proje dahilinde 1000’e yakın traktör ve parçaları Avusturya’ya ihraç edildi.

* 1996 yılında “Başak Traktör” marka ve logosuyla ilk kez, lisans anlaşması olmadan, kendi bilgi birikimi ve teknolojisini kullanan traktör fabrikası olarak 70, 50, 45 ve 33 HP güçlerinde traktör üretimi başladı.

* 2003 yılında özelleştirilen Başak Traktör, 2012 yılında SANKO Holding tarafından satın alındı.