11 °C

Coca Cola İçecek, satış hacmini yüzde 10 artırdı

Coca Cola İçecek'in altı aylık satış hacmi yüzde 10 artışla 568 milyon ünite kasa oldu

Coca Cola İçecek, satış hacmini yüzde 10 artırdı

İSTANBUL - Coca Cola İçecek ilk altı aydaki konsolide satış hacminin, hem Türkiye hem de uluslararası operasyonlarındaki büyümenin etkisiyle yüzde 10 artışla 568 milyon ünite kasa olarak gerçekleştiğini açıkladı.

Şirketten KAP'a yapılan açıklamada, geçen yıl ilk yarıda yüzde 45.5 olan uluslararası operasyonların toplam satış hacmi içindeki payının da, yüksek organik büyümenin etkisiyle yüzde 47.7'ye ulaştığı belirtildi.

Türkiye'de ilk yarıdaki satış hacmi: 297 milyon ünite kasa 

Şirketin Türkiye operasyonunun ilk yarıdaki satış hacminin ise 297 milyon ünite kasa olarak gerçekleştiği belirtilen açıklamada, "Başarılı pazarlama kampanyaları ve yılın ilk beş ayında görülen tarihi ortalamaların üzerindeki hava sıcaklıkları, ocak-mayıs dönemindeki yüksek baz etkisine ve haziran ayındaki yağışlı günlerin fazla olmasına rağmen, satış hacmindeki büyümeyi destekledi" denildi.

Uluslararası operasyonlarda satış hacminin, yılın ilk yarısında 271 milyon ünite kasaya ulaştığı belirtilen açıklamada, Irak'taki sorunlar ve Kazakistan'daki devalüasyona rağmen ikinci çeyrekteki büyümenin yüzde 12 olduğu ifade edildi.

Nevruz ve ürün kampanyaları satış hacmine katkı sağladı

Açıklamaya göre, Irak satış hacmi yılın ikinci çeyreğinde ve ilk yarısında sırasıyla yüzde 7.3 ve yüzde 10.8 artış kaydederken; Nevruz ve ürün kampanyaları, Kuzey Irak'ta
haziranda başlayan ve karışıklıklara neden olan gelişmelere rağmen satış hacmine katkı sağladı.

Orta Asya operasyonlarının satış hacmi de, bölgedeki tüm ülkelerin çift haneli büyümesi sayesinde yılın ikinci çeyreğinde ve ilk yarısında sırasıyla yüzde 12.8 ve yüzde 17.5 büyüme gösterdi. Yeni yıl, Nevruz ve FIFA dünya kupası kampanyaları satış hacmini destekledi. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.